Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szaty liturgiczne - kolory szat liturgicznych w ciągu roku - opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W liturgii Kościoła katolickiego używa się sześciu (bądź siedmiu) kolorów szat liturgicznych. W zamyśle mają one oznaczać charakter sprawowanej Ofiary oraz pokazywać różnorodność roku liturgicznego, w którym często następują po sobie okresy o odmiennym charakterze.

Początkowo w liturgii obowiązywał tylko jeden kolor szat – biały. Jednakże już w XIII w. (za czasów papieża Innocentego III) uznano, że odpowiednia barwa może wizualnie oddawać charakter przeżywanego właśnie czasu. Właśnie wtedy ukształtowała się paleta kolorów liturgicznych, która przetrwała do dzisiaj.

Barwa biała na ornacie kapłana symbolizuje świąteczny nastrój, czystość, radość i światło. Ksiądz odprawiający liturgię zakłada taką szatę w najważniejszych okresach roku kościelnego – w czasie Bożego Narodzenie i Wielkanocy. Dodatkowo obowiązuje ona w dni będące wspomnieniami świętych (którzy nie byli męczennikami), w święta Chrystusa (z wyjątkiem tych powiązanych z męczeńską śmiercią), w czasie wspomnień Matki Boskiej oraz w następujące uroczystości: Nawrócenie św. Pawła (25 stycznia), Święto Katedry św. Piotra (22 lutego), Narodziny św. Jana Chrzciciela (24 czerwca), Wszystkich Świętych (1 listopada) oraz przy wspomnieniu św. Jana...

Podobne wypracowania