Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niewola egipska - Wyjście z Egiptu - streszczenie i interpretacja historii biblijnej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przybycie Izraelitów do Egiptu miało miejsce w czasach Józefa Egipskiego. Syn Jakuba został niegdyś sprzedany przez swoich braci mieszkańcom państwa faraona, którzy wzięli go w niewolę. Tam został wykupiony przez Potifara i pełnił w jego domu obowiązki służącego. Szybko zdobył sympatię nowego pana, jednak ze względu na podstęp jego żony pragnącej uwieść Józefa, został wtrącony do więzienia.

W celi wyjaśnił sny swoich współwięźniów, a później opowiedział faraonowi znaczenie jego wizji o krowach tłustych i chudych. Następnie władca mianował syna Jakuba zarządcą do spraw żywności w całym Egipcie. Wkrótce nastały lata głodu, które symbolizowały chude krowy. Pewnego dnia do kraju faraona przybyli bracia Józefa, by zakupić zboże. Kiedy już doszło do pojednania między synami Jakuba, Józef postanowił sprowadzić do Egiptu swoją rodzinę, by żyła tam, nie lękając się głodu.

Czterysta lat po sprowadzeniu przez Józefa swych bliskich do Egiptu, kiedy stanowili oni już dużą grupę etniczna, nastały rządy faraona, który rozpoczął prześladowania Izraelitów. Wydał on rozkaz, by mordować wszystkich nowonarodzonych hebrajskich chłopców. Jednak jeden z nich, dzięki przemyślności swojej...

Podobne wypracowania