Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Kazimierz - życiorys, patronat - Św. Kazimierz Królewicz

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Kazimierz Jagiellończyk był drugim synem polskiej pary królewskiej –  Kazimierza Jagiellończyka oraz Elżbiety Rakuszanki. Przyszedł on na świat 3 października 1458 r. na Wawelu. Zmarł w wieku bardzo młodym, bo mając zaledwie 26 lat, 4 marca 1484 r. w Grodnie.

O dzieciństwie królewicza Kazimierza nie wiadomo zbyt wiele. Najprawdopodobniej wychowywał się on wraz z braćmi pod czujnym okiem Jana Długosza. Wśród jego wychowawców wymienia się także św. Jana Kantego oraz Filipa Kallimacha – wybitnego włoskiego humanistę. Najlepsze świadectwo o jego młodych latach dał właśnie Jan Długosz, który napisał o królewiczu Kazimierzu takie słowa: „(...) był młodzieńcem szlachetnym, rzadkich zdolności, godnego pamięci rozumu”. Często podkreśla się także, że drugi syn Kazimierza Jagiellończyka wiele czasu spędzał wśród ubogich, z którymi chętnie dzielił się swoimi dobrami.

Królewicz Kazimierz, jako dziecko pary królewskiej, musiał prędzej czy później zaistnieć na arenie politycznej. Już w wieku trzynastu lat stanął po stronie węgierskich buntowników sprzeciwiających się rządom Macieja Korwina. Jednakże wyprawa pod dowództwem Piotra Dunina zakończyła się klęską,...

Podobne wypracowania