Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - Przejście przez Morze Czerwone - opis, streszczenie, interpretacja historii biblijnej

Po Nocy Paschalnej i ostatniej pladze, którą Bóg zesłał na mieszkańców Egiptu, Izraelici otrzymali w końcu zgodę faraona na opuszczenie jego kraju. Jednakże po niedługim czasie władca zreflektował się, że straci tanią siłę roboczą i będzie brakowało mu budowniczych piramid. Postanowił więc wyruszyć wraz ze swym wojskiem i siłą sprowadzić Naród Wybrany z powrotem do Egiptu.

Bóg nakazał Izraelitom rozbić obóz nad wodami Morza Czerwonego. Wiedział przecież o tym, że faraon wyruszył w pościg wraz z sześcioma setkami najlepszych rydwanów, a uchodzący z Egiptu Hebrajczycy nie są gotowi stanąć do walki z przeciwnikiem. Wielu spośród nich, gdy zobaczyło nadjeżdżające wojsko, wpadło w panikę i zaczęło złorzeczyć Mojżeszowi. Uważali, iż ten po to wyprowadził ich z państwa faraona, by jego wojska później wyrżnęły ich w pień. Wtedy Bóg przemówił do Mojżesza i nakazał mu wbić laskę w ziemię, a wody Morza Czerwonego rozstąpią się i umożliwią przejście Narodowi Wybranemu.

Izraelitom pokonanie wielkiej odległości, jaka dzieliła ich od drugiego brzegu, zajęło wiele czasu, na miejsce dotarli dopiero następnego dnia. Faraon, gdy zobaczył co się stało, postanowił ruszyć ich śladem, wtedy jednak fale, powstrzymywane cudowną mocą, zatopiły władcę Egiptu oraz jego doborowe oddziały. Oglądający to wydarzenie Izraelici utwierdzili się w przekonaniu, że ich przewodnikiem jest wszechpotężny Bóg. Początkowo doskonale wpłynęło to na ich morale, lecz z czasem ludzie coraz mocniej odchodzili od swego Pana i nie wahali się głośno wyrażać swego niezadowolenia z wieloletniej pielgrzymki po terenach pustynnych.

Bóg, sprawiając, że wody Morza Czerwonego rozstąpiły się przed Narodem Wybranym, nie tylko po raz kolejny pokazał, iż szczególnie umiłował swój lud, lecz także dał do zrozumienia innym narodom, że jest jedynym i najpotężniejszym Panem. Był to również dowód władzy, jaką Bóg sprawuje nad ogółem stworzenia – zarówno nad jego żywą częścią, jak i nad nieożywionymi elementami przyrody. Dzięki przeprawie przez Morze Czerwone Izraelici ostatecznie wydostali się z egipskiej niewoli i stanęli przed nowym zadaniem – dotarciem do Ziemi Obiecanej.

Podobne wypracowania do Biblia - Przejście przez Morze Czerwone - opis, streszczenie, interpretacja historii biblijnej