Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bł. Karolina Kózkówna - biografia, dokonania, patronat

Karolina Kózkówna przyszła na świat 2 sierpnia 1898 roku. Była ona czwartym zspośród jedenastu dzieci Jana oraz Marii. Jej rodzina była uboga, dziewczynka nie zaznała wielu łask, była jednak szczęśliwa mimo ubóstwa. 

Zamieszkiwała wieś Wał – Ruda na terenie ówczesnej Galicji, która była najuboższym regionem obecnej Polski. Była dobrą, miłą dziewczynką. Chętnie wykonywała polecenia rodziców, nie wzbraniając się od pracy. Była też przykładem prawdziwej religijności i zaangażowania w młodym wieku. Starała się pogłębiać wiarę, a poznane zasady wprowadzała w życie. Nie tylko analizowała Pismo Święte i księgi opisujące żywoty świętych, ale starała się brać z nich przykład. Była aktywną parafianką, nieocenioną pomocniczką ks. Władysława Mendrali, wraz z którym działała, tworząc grupy takie jak: Żywy Różaniec, bractwo Wstrzemięźliwości czy Apostolstwo Modlitwy. Każda z tych inicjatyw wpłynęła pozytywnie nie tylko na jej życie duchowe, lecz także na jej rówieśników i otoczenie. Równie aktywnie wspierała wuja prowadzącego bibliotekę we własnym domu. Mimo młodego wieku, pełniła obowiązki bibliotekarki. Zmarła tragicznie 18 listopada 1914 roku. Przyczyną jej śmierci były rany, które zostały jej zadane przez rosyjskiego żołnierza. Chciał on zgwałcić błogosławioną Karolinę, dziewczynce udało się wyrwać, lecz zmarła, ponieważ broniąc swej czystości odniosła poważne rany.

Modlitwy za jej pośrednictwem wierni odmawiali na długo przed wyniesiem błogosławionej Karoliny na ołtarze. Od początku była ona uważana za męczennicę, która umarła walcząc o zachowanie swojej czystości. Jednak nie tylko to sprawiło, że Karolina była postrzegana jako święta. Całe jej życie było świadectwem oddania Bogu i głębokiej wiary. Ludzie wspominali ją jako zaangażowaną w życie parafii oraz okolicy, pracowitą i skora do pomocy.

Błogosławioną została ogłoszona 10 czerwca 1987 roku, dokonał tego Jan Paweł II.

Błogosławiona Karolina Kózkówna jest patronką Ruchu Czystych Serc. Jest to ruch, którego członkowie chcą zachować czystość zarówno od wszelkiego rodzaju używek, jak i czystość przedmałżeńską oraz czynić wszystko, aby więź z Chrystusem była mocna i silna. Pod jej patronatem działa też Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Jest ona wzorem dla młodych ludzi, ponieważ przez całe swe życie dążyła do osiągnięcia świętości i perfekcji. Starała się też o trwanie w stanie łaski uświęcającej poprzez częste przyjmowanie spowiedzi. Jest ona patronką licznych parafii, jej postać jest niezmiennie popularna.

Podobne wypracowania do Bł. Karolina Kózkówna - biografia, dokonania, patronat