Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maryja Królową Polski. Dlaczego Maryję nazywamy Królową Polski?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Matka Boska jest czczona w wielu miejscach na świecie, jednak jej kult wydaje się być szczególny w Polsce. To tutaj ludzie, uważają ją za królową swojego kraju, błagając ją o szczególne łaski i wstawiennictwo w różnych sprawach.

Początek tak mocnego kultu Maryi przypisuje się objawieniu, którego doznał włoski misjonarz. Maryja kazała mu się tytułować Królową Polski, mówiąc, że lud ten szczególnie sobie umiłowała. Objawienie miało miejsce dwa razy, w każdym z nich Najświętsza Panna podkreślała swe głębokie przywiązanie do Polaków.

Wierność Matce Bożej oraz tytułowanie jej Królowa Polski ślubował Jan Kazimierz. Był on władcą w czasach trudnych dla kraju, czasach złotej wolności szlacheckiej. To przez nią kraj nękany był konfliktami wewnętrznymi. Toczono nieustanne wojny zarówno miedzy sobą, jak i z najeźdźcami z różnych stron. Doszło wtedy do starcia z doskonale uzbrojoną armią szwedzką. Plądrowali on kraj, nic sobie nie robiąc z oporu Polaków. Pozostało jednak miejsce niemożliwe dla nich do zdobycia, był to klasztor na Jasnej Górze. To pod wpływem tych wydarzeń Jan Kazimierz ślubował Maryi Pannie i tytułował ją Królową Polski. 

Kult Matki Bożej...

Podobne wypracowania