Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maryja Królową Polski. Dlaczego Maryję nazywamy Królową Polski?

Matka Boska jest czczona w wielu miejscach na świecie, jednak jej kult wydaje się być szczególny w Polsce. To tutaj ludzie, uważają ją za królową swojego kraju, błagając ją o szczególne łaski i wstawiennictwo w różnych sprawach.

Początek tak mocnego kultu Maryi przypisuje się objawieniu, którego doznał włoski misjonarz. Maryja kazała mu się tytułować Królową Polski, mówiąc, że lud ten szczególnie sobie umiłowała. Objawienie miało miejsce dwa razy, w każdym z nich Najświętsza Panna podkreślała swe głębokie przywiązanie do Polaków.

Wierność Matce Bożej oraz tytułowanie jej Królowa Polski ślubował Jan Kazimierz. Był on władcą w czasach trudnych dla kraju, czasach złotej wolności szlacheckiej. To przez nią kraj nękany był konfliktami wewnętrznymi. Toczono nieustanne wojny zarówno miedzy sobą, jak i z najeźdźcami z różnych stron. Doszło wtedy do starcia z doskonale uzbrojoną armią szwedzką. Plądrowali on kraj, nic sobie nie robiąc z oporu Polaków. Pozostało jednak miejsce niemożliwe dla nich do zdobycia, był to klasztor na Jasnej Górze. To pod wpływem tych wydarzeń Jan Kazimierz ślubował Maryi Pannie i tytułował ją Królową Polski. 

Kult Matki Bożej Królowej Polski trwa nadal. Na jego rozwój wpłynęło nie tylko opisane powyżej objawienie oraz wydarzenia, ale również liczne objawienia, które miały miejsce na ziemiach polskich. Jednym z nich było objawienie w Gierztwałdzie Warmińskim, kiedy to kazała dwóm dziewczynkom przekazać, aby ludzie zwracali się do niej przede wszystkim przez różaniec. Niezwykłe nawiedzenia przez matkę Chrystusową miały również miejsce w Matemblowie i Licheniu oraz Wiktorówce. W większości z nich Maryja nawoływała do oddawania jej czci oraz czynienia pokuty. Takie wydarzenia miały ogromny wpływ na utrwalenie się obrazu Maryi Królowej Polaków.

Kolejnym powodem, dla którego Maryja jest nazywana Królową Polski jest jej obraz w literaturze i sztuce. Istnieją przekazy mówiące o tym, że pieśń „Bogurodzica” była niegdyś hymnem Polski. Jej postać pojawia się także na obrazie Jana Matejki przedstawiającym bitwę pod Grunwaldem.

Do dziś wierni szczególnie chętnie zwracają się do Maryi Królowej Polski w swych modlitwach. Liczą, że ma ona szczególne względy dla Polaków i za jej pośrednictwem otrzymają niezbędne łaski.

Podobne wypracowania do Maryja Królową Polski. Dlaczego Maryję nazywamy Królową Polski?