Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Co chrześcijaństwo dało Europie? Jak wpłynęło na życie ich mieszkańców? Wypracowanie

Chrześcijaństwo to jedna z dominujących religii świata, która wielu swych zwolenników  znalazła w Europie. Jej początkiem jest Jezus i Jego nauka, która opiera się na słowie Bożym. Wiara chrześcijańska zapoczątkowana w I wieku krzewi się do dziś i ma bardzo wielu wyznawców – obecnie są to ponad 2 miliardy, czyli jedna trzecia całej ludności świata. Głównymi odłamami chrześcijaństwa są: katolicyzm, prawosławie, protestantyzm. 

Wpływ chrześcijaństwa na mentalność, historię i kulturę Europy jest bardzo istotny. W pierwszej kolejności przyczyniło się do poznania prawdy o Bogu i Jego woli, dzięki której każdy, kto na to zasłuży będzie mógł cieszyć się wiecznym szczęściem w niebie. Człowiek wierzący ma poczucie, że nie tylko nie jest sam, ale również widzi przed sobą światło życia wiecznego.

Religia ta stała się spoiwem, które połączyło w jedno rozproszone i bardzo odrębne ludy europejskie. Przyspieszyło proces formowania się państw, układów między krajami i władcami na początku ubiegłego tysięclecia. Dzięki temu Europa stała się organizmem odmiennym od innych kontynentów globu i tak też pozostało do dziś. 

Dzięki chrześcijaństwu powstało bardzo wiele niezwykłych dzieł umysłu ludzkiego. Wielu pisarzy, malarzy, architektów, rzeźbiarzy, pozostawiło po sobie wspaniałe dzieła zainspirowane Bogiem, scenami biblijnymi, Jezusem, świętymi. Niektóre z tych dzieł promieniują swym geniuszem również na dzisiejszą twórczość, będąc niesłabnącym źródłem, z którego można czerpać. Przykładem może być choćby Boska Komedia Dantego Alighieri. 

Sama Biblia od setek lat ma niesamowity wpływ zarówno na zwykłych ludzi, jak i na artystów. Biblia to także skarbnica postępowania, życia zgodnego z zasadami etycznymi, zapisane tam obowiązki człowieka leżą u podstaw prawdziwej moralności. To co przekazywał Bóg oraz Jezus jako głosiciel Jego woli, to zasady wymagające wiele od człowieka, ale dzięki temu bardzo wartościowe. 

Podobne wypracowania do Co chrześcijaństwo dało Europie? Jak wpłynęło na życie ich mieszkańców? Wypracowanie