Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dominikanie - Zakon dominikanów – historia, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zakon Dominikanów to inaczej Zakon Braci Kaznodziejów, czyli Ordo Fratrum Praedicatorum (OP). Początek zgromadzenia wiąże się z osobą św. Dominika Guzmana, który żył na przełomie XII i XIII wieku. Dał on początek dominikanom poprzez przyjęcie za normę Reguły augustiańskiej. Zakon Braci Kaznodziejów został założony w miejscowości Montpellier we Francji w roku 1206, otrzymując dziesięć lat później aprobatę Stolicy Apostolskiej. Swoją nazwę wziął od imienia założyciela. 

Święty Dominik widział niedostateczne teologiczne przygotowanie kleru owych czasów, które objawiało się w nieznajomości Pisma Świętego i prawd wiary, a także w słabej moralności duchownych. To wszystko nie wpływało korzystnie na przeciwstawianie się heretykom i ich poglądom w osobach katarów i waldensów. Dlatego też św. Dominik, który był w tym czasie kanonikiem katedry w Osma, uznał, że tym, co może zwalczyć herezję i niewłaściwe poglądy, jest głoszenie prawdziwej Ewangelii przez właściwie wykształconego kaznodzieję, a dodatkowo wcielone w życie jako osobisty przykład.

Dominikanie więc jako zasadę zakonnego życia przyjęli pogląd, że każda działalność musi opierać się na studiowaniu teologii, kontemplacji, pracowaniu nad samodoskonaleniem....

Podobne wypracowania