Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pluralizm - definicja, charakterystyka, znaczenie pluralizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pluralizm (pluralis łac. liczba mnoga) w filozofii oznacza pogląd, w myśl którego każde zjawisko może być wyjaśnione przy użyciu wielu metod i teorii. Stanowi przeciwieństwo monizmu teoretycznego, który głosi iż na wyjaśnienie każdego zjawiska istnieje tylko jedna właściwa metoda, a także dualizmu, dopuszczającego istnienie dwóch przeciwstawnych teorii.

Według pluralistów, rzeczywistość składa się z różnorakich bytów, których nie da się sprowadzić do jednej realności. Pogląd ten reprezentowali m.in. Empedokles, Imre Laktos, Paul Feyerabend. Filozoficzne postrzeganie rzeczywistości zostało zaszczepione do wielu innych dziedzin nauki. Obecnie można mówić m.in. o pluralizmie społecznym, ekonomicznym czy politycznym.

Pluralizm społeczny postrzega społeczeństwo jako zbiór wielu różnych, konkurujących ze sobą grup. Zakłada poszanowanie odmienności społecznych i kulturowych, uznaje równość poglądów. Opiera się na prawie mniejszości do zachowania własnej odmienności. Mniejszości powinny zachować równość w stosunku do siebie, a zarazem cieszyć się szacunkiem grup większościowych.

Pluralizm w ekonomii zakłada istnienie mechanizmów rynkowych, tzw. „niewidzialnej ręki rynku”....

Podobne wypracowania