Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partie ultraprawicowe - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ultraprawica, nazywana też skrajną bądź radykalną prawicą, to nurt polityczny charakteryzujący się cechami i wartościami prawicowymi lecz w nieco ekstremistycznym wydaniu. Niekiedy jest utożsamiana z ruchami takimi jak: szowinizm, faszyzm, nacjonalizm, seksizm, homofobia,  antysemityzm, czyli bardzo skrajnymi i radykalnymi poglądami. Opowiada się za hierarchią w społeczeństwie i segregacją rasową oraz płciową. Uważa, że najlepsze rezultaty przyniosą jedynie gwałtowne i rewolucyjne zmiany.

Partie ultraprawicowe głoszą słuszność kary śmierci jako jedynego rozwiązania w przypadku najcięższych przestępstw, takich jak gwałt czy morderstwo. Odwołują się do tradycji i kultury narodu, niekiedy ocierając się o jego kult, a tym samym skrajny nacjonalizm i szowinizm. Co ciekawe naziści i faszyści podają się za skrajnych prawicowców, jednak konserwatyści próbują jednoznacznie odciąć się od tych ugrupowań mówiąc, że w wielu dziedzinach mają oni więcej wspólnego z lewicą. Ultraprawica sprzeciwia się zawieraniu związków homoseksualnych, adopcji dzieci przez takie pary oraz aborcji. Uważają oni, że państwo powinno jak najmniej ingerować w sprawy obywateli. Nie ma obowiązku, a nawet nie powinno, pomagać słabszym i biedniejszym, dlatego są absolutnymi...

Podobne wypracowania