Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partie ultraprawicowe - definicja, charakterystyka, przykłady

Ultraprawica, nazywana też skrajną bądź radykalną prawicą, to nurt polityczny charakteryzujący się cechami i wartościami prawicowymi lecz w nieco ekstremistycznym wydaniu. Niekiedy jest utożsamiana z ruchami takimi jak: szowinizm, faszyzm, nacjonalizm, seksizm, homofobia,  antysemityzm, czyli bardzo skrajnymi i radykalnymi poglądami. Opowiada się za hierarchią w społeczeństwie i segregacją rasową oraz płciową. Uważa, że najlepsze rezultaty przyniosą jedynie gwałtowne i rewolucyjne zmiany.

Partie ultraprawicowe głoszą słuszność kary śmierci jako jedynego rozwiązania w przypadku najcięższych przestępstw, takich jak gwałt czy morderstwo. Odwołują się do tradycji i kultury narodu, niekiedy ocierając się o jego kult, a tym samym skrajny nacjonalizm i szowinizm. Co ciekawe naziści i faszyści podają się za skrajnych prawicowców, jednak konserwatyści próbują jednoznacznie odciąć się od tych ugrupowań mówiąc, że w wielu dziedzinach mają oni więcej wspólnego z lewicą. Ultraprawica sprzeciwia się zawieraniu związków homoseksualnych, adopcji dzieci przez takie pary oraz aborcji. Uważają oni, że państwo powinno jak najmniej ingerować w sprawy obywateli. Nie ma obowiązku, a nawet nie powinno, pomagać słabszym i biedniejszym, dlatego są absolutnymi przeciwnikami państwa dobrobytu lansowanego przez partie lewicowe. W sprawach gospodarczych opowiadają się za kapitalizmem jako jedyną skuteczną metodą osiągnięcia zysku. Są zdecydowanymi przeciwnikami demokracji i pluralizmu politycznego. Uważają, że najlepszym systemem rządów będzie autorytaryzm.

Partie ultraprawicowe ze względu na swoje radykalne poglądy nie cieszą się zbyt dużym poparciem społeczeństwa, które boi się oddać głos na kandydatów z tak hermetycznego środowiska. Zaprzeczeniem tego jest jednak wynik przewodniczącej francuskiego ultraprawicowego Frontu Narodowego – Marine Le Pen – która w ostatnich sondażach otrzymała 23-procentowe poparcie, wyprzedzając tym samym obecnego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. W Polsce bardzo trudno znaleźć partie czy organizacje, które otwarcie mówią o sobie jako o skrajnej prawicy, jednak w wielu postulatach prawicy można doszukać się nacjonalizmu, szowinizmu czy szeroko pojętej nietolerancji.

Podobne wypracowania do Partie ultraprawicowe - definicja, charakterystyka, przykłady