Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Socjaldemokracja - Partie socjaldemokratyczne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Socjaldemokracja wywodzi się z ruchu robotniczego, a największy wpływ na jej rozwój miał Karol Marks, twórca marksizmu. Jej początków doszukujemy się w XIX wieku, gdy klasa robotnicza zaczynała stanowić coraz większą część całego społeczeństwa, a ruchy przemysłowe zaczynały mieć znaczy wpływ na sprawy państwowe. Domagali się swoich przywilejów, unormowania prawa pracy i świadczeń socjalnych. W pewnym okresie, termin „socjaldemokrata” miał zabarwienie negatywne, szczególnie w ustach „prawdziwych” socjalistów, którzy uważali ten odłam za niepełnowartościowy. Za ojca tego nurtu uznaje się niemieckiego polityka Eduarda Bernsteina, jednegoo z pierwszych członków niemieckiej Socjalistycznej Partii Demokratycznej. Był on zwolennikiem rewizjonizmu, który dążył do modernizacji ortodoksyjnego marksizmu. Inni teoretycy socjaldemokratyzmu to: Robert Owen, August Bebel, Karl Kautsky i Otto Bauer. Niekiedy zamiast socjaldemokratyzmu używa się nazwy socjalizm demokratyczny, jednak jest to dużym błędem, gdyż są to dwa osobne nurty polityczne.

Obecnie partie socjaldemokratyczne są jednymi z najbardziej popularnych partii, mając większe poparcie niż te socjalistyczne. Socjaldemokraci opowiadają się za...

Podobne wypracowania