Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm - Partie nacjonalistyczne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W celu zdefiniowania pojecia nacjonalizmu należy wyjść od szerszego terminu, jakim jest „naród”. W ujęciu politycznym jest on grupą ludzi, którzy uznają się za naturalną wspólnotę polityczną. To jedna z najprostszych lecz jednocześnie najbardziej wymownych definicji. Nacjonalizm jest zaś postawą społeczno-polityczną, która uznaje naród za najważniejszą wartość polityczną. Powstał w XIX wieku, jednak zdefiniowano go w okresie rewolucji francuskiej, a dokładniej w 1892 roku. Jest to ruch skrajny, uznający sprawy swojego państwa za znacznie ważniejsze niż te dotyczące innych państw. Nie można go jednoznacznie utożsamić z lewicą bądź prawicą. Bardzo często występuje razem z szowinizmem, którego zwolennicy uznają swój naród za lepszy od innych. Niektórzy śmiało twierdzą, że to właśnie przez ruchy nacjonalistyczne wybuchała I wojna światowa. Nacjonalizm dzielimy na: liberalny, konserwatywny, ekspansywny i antykolonialny.

Członkowie partii nacjonalistycznych uznają interes państwowy za dużo ważniejszy niż sprawy jednostki. Idealną organizacją jest państwo narodowe, w którym więzy obywatelskie są tożsame z tymi narodowymi. Uważają, że interesy jednego narodu są zawsze sprzeczne z interesami ...

Podobne wypracowania