Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm - Partie nacjonalistyczne - definicja, charakterystyka, przykłady

W celu zdefiniowania pojecia nacjonalizmu należy wyjść od szerszego terminu, jakim jest „naród”. W ujęciu politycznym jest on grupą ludzi, którzy uznają się za naturalną wspólnotę polityczną. To jedna z najprostszych lecz jednocześnie najbardziej wymownych definicji. Nacjonalizm jest zaś postawą społeczno-polityczną, która uznaje naród za najważniejszą wartość polityczną. Powstał w XIX wieku, jednak zdefiniowano go w okresie rewolucji francuskiej, a dokładniej w 1892 roku. Jest to ruch skrajny, uznający sprawy swojego państwa za znacznie ważniejsze niż te dotyczące innych państw. Nie można go jednoznacznie utożsamić z lewicą bądź prawicą. Bardzo często występuje razem z szowinizmem, którego zwolennicy uznają swój naród za lepszy od innych. Niektórzy śmiało twierdzą, że to właśnie przez ruchy nacjonalistyczne wybuchała I wojna światowa. Nacjonalizm dzielimy na: liberalny, konserwatywny, ekspansywny i antykolonialny.

Członkowie partii nacjonalistycznych uznają interes państwowy za dużo ważniejszy niż sprawy jednostki. Idealną organizacją jest państwo narodowe, w którym więzy obywatelskie są tożsame z tymi narodowymi. Uważają, że interesy jednego narodu są zawsze sprzeczne z interesami  drugiego i są nie do pogodzenia, a państwa w sprawach międzynarodowych powinny kierować się egoizmem. Niekiedy nacjonaliści sami siebie nazywają patriotami, jednak występuje znaczne rozróżnienie między tymi dwoma postawami. Ten drugi kocha swój kraj i jest z nim emocjonalnie związany, ale nie czuje niechęci do innych krajów i w swoim działaniu nie kieruje się jedynie swoim dobrem. Nacjonalizm jest w swych poglądach bardzo radykalny, nie uznaje odmienności, często połączony jest z postawami społecznymi – ksenofobią czy homofobią. Dąży do imperializmu narodowego. Czerpią z niego takie skrajne doktryny, jak nazizm czy faszyzm.

W Polsce partie nacjonalistyczne jako głównego ideologa wybierają najczęściej Romana Dmowskiego, twórcę polskiej Endecji i założyciela Narodowej Demokracji. Z jego dorobku czerpią takie partie jak: Polska Wspólnota Narodowa, Polska Partia Narodowa, Narodowe Odrodzenie Polski.

Podobne wypracowania do Nacjonalizm - Partie nacjonalistyczne - definicja, charakterystyka, przykłady