Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lewica - Partie lewicowe - definicja, charakterystyka, przykłady

Lewica jest określeniem niezbyt precyzyjnym, w zależności od kraju i jego ustroju, jest rozumiana w inny sposób. Najłatwiej zdefiniować ją jako antagonistyczną w stosunku do prawicy, znajdującej się po drugiej stronie sceny politycznej. Określenie to funkcjonuje od okresu rewolucji francuskiej, gdzie określano tak stan trzeci, który przeciwstawiał się rządom arystokracji zasiadającej w prawej części parlamentu.

Partie lewicowe kojarzone są najczęściej z dążeniem do zmian na płaszczyźnie społeczno-politycznej i przeciwstawianiem się rządom prawicowym. Głównym założeniem jest dążenie do równości, zacieranie różnic społecznych i zachowanie sprawiedliwości. Współcześnie do lewicy zaliczyć możemy partie socjaldemokratyczne, zielone, anarchistyczne i komunistyczne. Politycy lewicowi dążą do całkowitego oddzielenie państwa od kościoła oraz zniesienia jego uprzywilejowanej pozycji w państwie (w Polsce dąży do tego Sojusz Lewicy Demokratycznej). Pragną również całkowitego równouprawnienia i równości wszystkich wobec prawa.

W Polsce partie lewicowe cieszą się niewielkim poparciem. Jest to spowodowane głównie komunistyczną przeszłością oraz ogromną religijnością Polaków, którzy traktują lewicowców jak przeciwników Kościoła Katolickiego, chcących całkowicie zlaicyzować ten kraj. W parlamencie brak obecnie partii stricte lewicowej. Sojusz Lewicy Demokratycznej określa się jako partia centrolewicowa, jednak jego postulaty niewiele różnią się od tych wypływających z prawej strony sceny politycznej. Polskie partie określane jako lewicowe to: Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Pracy, Nowa Lewica, Partia Zielonych, Samoobrona RP, Unia Pracy, Unia Lewicy, Zieloni 2004, Ruch Poparcia, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Podobne wypracowania do Lewica - Partie lewicowe - definicja, charakterystyka, przykłady