Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jesień Ludów, Wiosna Ludów - Jesień Ludów a Wiosna Ludów - porównanie i charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jesień Ludów (Narodów) oraz Wiosna Ludów to dwie wielkie rewolucje, które dzieli 141 lat. W swoich czasach toczyły się one w różnych częściach Europy. Pierwsza, rozgrywająca się w XIX wieku, ogarnęła praktycznie cały Stary Kontynent – wyjątkiem były jedynie dwa państwa: Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii oraz Imperium Rosyjskie, w których nie doszło do rewolucji. Reszta terytorium europejskiego, począwszy od Francji, została zalana falą buntów w roku 1948. Pod tym względem Jesień Ludów ustępuje swej poprzedniczce. Ta ostatnia trwała od 1989 do 1991 i objęła swym zasięgiem jedynie Europę Środkowo-Wschodnią.

Celem Wiosny Ludów było przede wszystkim uzyskanie praw dla robotników oraz swobód obywatelskich, a także zmiana w sposobie zarządzania państwem tak, by każdy miał prawo decydować. Powstania odbywały się pod hasłem „Wolność – Równość – Braterstwo”.

Celem Jesieni Ludów było z kolei odzyskanie suwerenności i demokratyzacja pozornie niepodległych państw, które niestety – na skutek ładu jałtańsko-poczdamskiego – znajdowały się pod kontrolą ZSRR.

Rewolucja „Wiosenna” miała charakter zbrojny,...

Podobne wypracowania