Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Unia Europejska - Parlament Europejski - skład, kompetencje. Partie policzne w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski jest jedynym organem Unii Europejskiej, który wybierany jest bezpośrednio. W jego skład wchodzi 736 posłów z 27 krajów członkowskich. Ich liczba zwiększa się proporcjonalnie do liczby krajów należących do UE. Siedzibą Parlamentu jest Strasburg, jednak większość sesji odbywa się w Brukseli. Od 2009 roku przewodniczącym Europarlamentu jest Jerzy Buzek.

Posłowie wybrani są jako przedstawiciele swojego kraju. W Parlamencie Europejskim nie zasiadają według podziału geograficznego, ale ze względu na przynależność do danego ugrupowania. Mogą stowarzyszać się w siedmiu grupach politycznych, bądź wybrać możliwość ósmą i pozostać posłem niezrzeszonym. Grupy te to:

1. Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)
2. Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim
3. Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
4. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy
5. Grupa Zielonych/ Wolne Przymierze Europejskie
6. Konfederacyjna Grupa Zjednoczonej Lewicy Europejskiej/ Nordycka Zielona Lewica
7. Europa Wolności i Demokracji

Obecnie w Parlamencie Europejskim zasiada 50 europosłów z Polski. Są to m.in.: Adam Bielan, Jerzy Buzek, Tadeusz Cymański, Ryszard Czarnecki, Małgorzata Handzlik, Danuta Hubner,  Tomasz Kamiński, Lena Kolarska-Bobińska, Jacek Kurski, Ryszard Legutko, Kazimierz Marcinkiewicz, Marek Migalski, Sławomir Nitras, Wojciech Olejniczak, Jacek Protasiewicz, Jacek Saryusz-Wolski, Joanna Senyszyn, Marek Siwiec, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Jarosław Wałęsa, Zbigniew Ziobro i in.

W treściwym skrócie można powiedzieć, iż Parlament Europejski pełni trzy podstawowe funkcje:

- wraz z Radą Unii Europejskiej uchwala akty prawa europejskiego (często poprzedzone debatami),
- kontroluje instytucje Unii Europejskiej,
- wraz z Radą Unie Europejskiej uchwala budżet Unii Europejskiej.

Podobne wypracowania do Unia Europejska - Parlament Europejski - skład, kompetencje. Partie policzne w Parlamencie Europejskim