Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Francja - Partie polityczne we Francji. Opracowanie

W Republice Francji obowiązuje konstytucja uchwalona 4 października 1958 roku, według której Francja jest państwem niepodzielnym, demokratycznym, świeckim i socjalnym. Obowiązujący tam system polityczny nazywany jest pół-prezydenckim (semiprezydenckim), a system partyjny – wielopartyjnym, co oznacza, że w skład parlamentu wchodzą członkowie wielu ugrupowań politycznych.

W 2007 roku na prezydenta Francji został wybrany Nicolas Sarkozy. Premierem jest zaś François Fillon. Sprawuje on swój urząd od 17 maja 2007 roku. W 2007 odbyły się również wybory parlamentarne, których wyniki przedstawiają się następująco:

1. Unia na rzecz Ruchu Ludowego – 313 mandatów
2. Partia Socjalistyczna –186 mandatów
3. Nowe Centrum – 22 mandaty
4. Francuska Partia Komunistyczna – 15 mandatów
5. Zieloni – 4 mandaty
6. Ruch Demokratyczny – 3 mandaty
7. Ruch dla Francji – 2 mandaty
8. Front narodowy – 0 mandatów
9. LO i LCR – 0 mandatów
10. Inne – 32 mandaty

Jak łatwo zauważyć, największym poparciem cieszy się Unia na rzecz Ruchu Ludowego, zdobywając ponad połowę, bo 313/577 mandatów.

Została ona założona w 2002 roku. Jest partią centroprawicową. Jej członkowie są zwolennikami jak największej integracji europejskiej, popierając plan utworzenia Konstytucji dla Europy, jednak planując jednocześnie zaostrzenie praw imigracyjnych oraz zmniejszenie pomocy socjalnej. W kwestiach polityki gospodarczej opowiadają się za gospodarką wolnorynkową i obniżeniem podatków. Partia ta stworzyła „Kartę Wartości”, w której zapisany został jej program polityczny. Dzięki polityce tego ugrupowania Francja całkowicie powróciła do struktur NATO.

Sławne osoby związane z Unią na rzecz Ruchu Ludowego to: Nicolas Sarkozy (obecny prezydent), Jacques Chirac (były prezydent) i François Fillon (obecny premier).

Partia Socjalistyczna została założona w 1969 roku przez byłego prezydenta, François Mitterranda. Poglądy tego ugrupowania są lewicowe, a co za tym idzie – opowiadają się za gospodarką antykapitalistyczną. Podczas swoich rządów członkowie partii podnieśli wysokość płacy minimalnej, wprowadzili 35-godzinny tydzień pracy. Promują oni typ państwa opiekuńczego.

Partia Nowe Centrum, jak sama nazwa wskazuje, jest ugrupowaniem o krótkiej historii. Została powołana do życia w 2007 roku. Jej druga nazwa to: Europejska Socjal-Liberalna Partia. Powstała jako odłam Unii na Rzecz Demokracji Ludowej, a jej założycielem jest  François Bayrou. Ugrupowanie to głosi poglądy socjalliberalne i znajduje się w centrum francuskiej sceny politycznej.

Podobne wypracowania do Francja - Partie polityczne we Francji. Opracowanie