Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niemcy - Partie polityczne w Niemczech. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Republika Federalna Niemiec, jak sama nazwa wskazuje, jest państwem złożonym, czyli federacją, w której skład wchodzi szesnaście landów. Głową państwa jest prezydent, niewybierany tak jak w większości krajów w wyborach powszechnych, lecz przez Zgromadzenie Narodowe. Obecnie funkcję tę pełni Christian Wulff.

W Niemczech obowiązuje system wielopartyjny, jednak aktualnie scena polityczna zdominowana jest przez dwie partie: koalicję Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej – CDU/ Unii Chrześcijańsko-Społecznej - CSU oraz Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). Po ostatnich wyborach do Bundestagu mandaty rozdzielono następująco:

1. CDU – 194 mandaty
2. CSU – 45 mandatów
3. SPD – 146 mandatów
4. Wolna Partia Demokratyczna – 93 mandaty
5. Lewica – 76 mandatów
6. Związek 90/Zieloni – 68 mandatów

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna została utworzona zaraz po II wojnie światowej. Jej pierwszym liderem był Konrad Adenauer. Jest to partia centroprawicowa o poglądach chrześcijańskich i konserwatywnych. Swój program opiera głównie na wartościach chrześcijańskich. Opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej, jednak jest przeciwna wstąpieniu Turcji...

Podobne wypracowania