Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Niemcy - Partie polityczne w Niemczech. Opracowanie

Republika Federalna Niemiec, jak sama nazwa wskazuje, jest państwem złożonym, czyli federacją, w której skład wchodzi szesnaście landów. Głową państwa jest prezydent, niewybierany tak jak w większości krajów w wyborach powszechnych, lecz przez Zgromadzenie Narodowe. Obecnie funkcję tę pełni Christian Wulff.

W Niemczech obowiązuje system wielopartyjny, jednak aktualnie scena polityczna zdominowana jest przez dwie partie: koalicję Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej – CDU/ Unii Chrześcijańsko-Społecznej - CSU oraz Socjaldemokratyczną Partię Niemiec (SPD). Po ostatnich wyborach do Bundestagu mandaty rozdzielono następująco:

1. CDU – 194 mandaty
2. CSU – 45 mandatów
3. SPD – 146 mandatów
4. Wolna Partia Demokratyczna – 93 mandaty
5. Lewica – 76 mandatów
6. Związek 90/Zieloni – 68 mandatów

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna została utworzona zaraz po II wojnie światowej. Jej pierwszym liderem był Konrad Adenauer. Jest to partia centroprawicowa o poglądach chrześcijańskich i konserwatywnych. Swój program opiera głównie na wartościach chrześcijańskich. Opowiada się za pogłębianiem integracji europejskiej, jednak jest przeciwna wstąpieniu Turcji w szeregi Unii Europejskiej. W kwestiach polityki gospodarczej CDU ma poglądy socjalliberalne, chcąc zachować podatek progresywny, zmniejszając jednocześnie pomoc socjalną dla najuboższych. Ugrupowanie to znajduje poparcie wśród wszystkich klas społecznych.

Unia Chrześcijańsko-Społeczna została powołana w 1946 roku. Jej program opiera się na hasłach chrześcijańskich oraz konserwatywnych, a jej członkami są głównie katolicy. Działa tylko na terenie Bawarii, w pozostałych landach działa jej koalicjant – CDU. Najważniejszą wartością według CSU jest rodzina, więc zabiega ona o jej ochronę. Parta ta uważa, że najmocniej należy skupić się na polityce edukacyjnej, gdyż jest ona niezbędna dla rozwoju państwa.

Socjaldemokratyczna Partia Niemiec z kolei jest najstarszą z obecnie istniejących partii niemieckich. Została utworzona w 1863 roku. Jej obecny program, nazywany Programem Hamburskim, został utworzony w 2007 roku i opiera się na zasadach socjalnych. SPD opowiada się za państwem opiekuńczym, które będzie wspierać najbardziej potrzebujących. Do rozwoju państwa niezbędny jest sprawiedliwy podział dóbr. Członkowie tej partii są za obniżeniem podatku i zwiększeniem zasiłków dla bezrobotnych.

Niemiecka scena polityczna od wielu lat wygląda bardzo podobnie, jest stabilna i rzadko kiedy zachodzą na niej jakieś zmiany. W chwili obecnej również nie zapowiada się by, koalicje rozpadły się czy też by zmienił się rozkład sił politycznych.

Podobne wypracowania do Niemcy - Partie polityczne w Niemczech. Opracowanie