Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Obywatel - Cnoty obywatelskie według Marii Ossowskiej - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cnoty obywatelskie są to wartości, które powinny cechować każdego dobrego obywatela. Tylko dzięki nim może istnieć stabilne, mądre i sprawiedliwie społeczeństwo, złączone trwałymi więzami. Każdy z nas powinien dbać o zachowanie wzorców moralnych – tak, by móc wchodzić nie tylko w poprawne, ale i owocne interakcje z innymi jednostkami.

Nie istnieje oficjalna lista cnót, jakimi powinien odznaczać się obywatel. Jest wiele klasyfikacji, jednak chyba najbardziej wartą uwagi jest ta stworzona przez Marię Ossowską, która przedstawia trzynaście cech dobrego obywatela państwa demokratycznego. Są to:

- aspiracje perfekcjonistyczne,
- otwartość umysłu,
- dyscyplina wewnętrzna,
- tolerancja,
- aktywność,
- odwaga cywilna,
- uczciwość intelektualna,
- krytycyzm,
- odpowiedzialność za słowo,
- uspołecznienie,
- rycerskość,
- wrażliwość estetyczna,
- poczucie humoru.

Warto przyjrzeć się pokrótce tej liście. Aspiracje perfekcjonistyczne oznaczają więc stałe dążenie do osiągnięcia ideału – ewolucję, tak, by móc poprawić sytuację nie tylko swoją, ale również całego społeczeństwa. Jest to umiejętność pójścia na kompromis, negocjowania, a także podejmowania...

Podobne wypracowania