Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konstytucja RP - art. 2. - interpretacja, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 2: „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.”

Rzeczpospolita jest państwem demokratycznym, tzn. takim, w którym panuje ustrój demokratyczny, a zatem – władzę sprawuje naród. 

Samo pojęcie demokracji nie zostało jednak w żadnym miejscu Konstytucji wprost zdefiniowane, ponieważ nie da się jej całkowicie sprecyzować. Z reguły, podaje się bowiem elementy ustroju, które powinny zaistnieć, by państwo nazwać demokratycznym i to one są szczegółowo podane w Konstytucji. Można zatem wymienić takie jak: wybór władz państwowych przez naród, w drodze wolnych wyborów, równość wszystkich obywateli i pluralizm polityczny, poszanowanie praw człowieka i obywatela, wszelkie prawa i wolności materialne, wolność prasy, zasada podziału władz, kadencyjność władz itd. Nie wystarczy jednak samo prawo, w demokracji liczy się jego zastosowanie w praktyce. Na straży zasad demokratycznych stoi Konstytucja, zaś nad jej przestrzeganiem czuwa Trybunał Konstytucyjny. 

To, że Rzeczypospolita jest też państwem prawnym oznacza, że w państwie stosuje się zasadę praworządności, że stosuje się...

Podobne wypracowania