Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

NAFTA - Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu - cele, zadania, działalność

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

NAFTA – Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu (ang. North American Free Trade Agreement) – układ zawarty między Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Meksykiem, tworzący strefę wolnego handlu w Ameryce Północnej. Traktat NAFTA podpisano w 1992 r, a w życie wszedł 1 stycznia 1994 r. 

Celem, jaki założył sobie NAFTA był 15-letni okres przejściowy, podczas którego zniesiono cła i bariery w swobodnym przepływie towarów, usług, inwestycji zagranicznych pomiędzy trzema krajami założycielskimi. Zakładał również wzmacnianie wolnej konkurencji na obszarze strefy, poszerzanie perspektyw inwestycyjnych oraz zagwarantowanie ochrony praw autorskich i kształtowanie jak najkorzystniejszych warunków dla rozwijania wzajemnej, trójstronnej współpracy. NAFTA nie była więc porozumieniem typowo handlowym czy stricte politycznym, lecz dużo szerszym, bardzo wszechstronnym, mającym doprowadzić do trwałego wzrostu gospodarczego w całym uwzględnionym w traktacie regionie. Stąd, znalazło się w nim wiele postulatów niespotykanych w podobnych układach, np. zasady dotyczące sposobów rozwiązywania sporów, ochrona własności intelektualnej, ochrona praw pracowniczych i ochrona środowiska. 

W ten sposób,...

Podobne wypracowania