Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezpieczeństwo wewnętrzne - co to jest bezpieczeństwo wewnętrzne? Definicja, działania, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezpieczeństwo najłatwiej określić jako stan poczucia stabilizacji lub pewność możliwości obrony w obliczu zagrożenia. Bezpieczeństwo wewnętrzne odnosi się do zagrożeń występujących wewnątrz państwa, a jego  zapewnienie leży w interesie polityki wewnętrznej kraju. Istnieją dwa ujęcia zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego:

- w ujęciu wąskim – porządku konstytucyjnego oraz publicznego i zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego,
- w ujęciu szerokim – porządku konstytucyjnego, ochrony życia i zdrowia obywateli, dóbr narodowych przed bezprawnymi działaniami, a także skutkami katastrof oraz klęsk żywiołowych.

Istotny wpływ ma na to bezpieczeństwo zewnętrzne, które w dobie globalizacji jest nierozerwalnie związane z sytuacją panująca w poszczególnych krajach na świecie. Bardzo ważnym miernikiem poczucia zagrożenia jest określenie poziomu bezpieczeństwa poprzez określenie możliwości ataku, nastąpienia katastrofy oraz podania ich skutków. Do najistotniejszych zagrożeń  wewnętrznych należy:

- terroryzm – rozumiany jako użycie siły do osiągnięcia określonych celów przy wykorzystaniu różnego rodzaju środków,
- ideologie głoszące hasła nienawiści, czyli ideologie faszystowskie, nazistowskie,...

Podobne wypracowania