Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne Polski - opracowanie

Bezpieczeństwo militarne możemy zdefiniować jako pewien stan danego państwa, który jest wolny od zagrożenia atakiem militarnym. Konstytucja RP dokładnie opisuje schemat postępowania w przypadku zagrożenia państwa. W razie napaści bądź jej groźby Prezydent RP może na wniosek Rady Ministrów wprowadzić stan wojenny bądź stan wyjątkowy, lecz jedynie na maksymalnie 90 dni – na części bądź na całym terytorium Polski.

Polskie Siły Zbrojne pilnują, aby zachowana została suwerenność naszego kraju. Ich zwierzchnikiem jest prezydent. W Wojsku Polskim służy aktualnie około 100 tys. żołnierzy. Możemy wyróżnić 4 rodzaje sił zbrojnych:

1. Wojska Lądowe – mają za zadanie zabezpieczyć państwo w razie ataku lądowo-powietrznego. Struktura odpowiada standardom wyznaczonym przez NATO. Są one podzielone są na następujące rodzaje wojsk:

- wojska pancerne i zmechanizowane,
- wojska aeromobilne,
- wojska rakietowe i artylerii,
- wojska obrony przeciwlotniczej,
- wojska inżynieryjne,
- wojska chemiczne,
- wojska łączności i informatyki,
- oddziały i pododdziały rozpoznania i walki elektronicznej,
- pododdziały działań psychologicznych,
- pododdziały logistyczne.

2. Marynarka Wojenna powołana został do chronienia polskiej racji stanu na morzu. W razie napaści na państwo od strony morza MW odpowiedzialna jest za podjęcie natychmiastowych działań oraz zapewnienie bezpieczeństwa na morzu w czasie wojny oraz pokoju. Siły te nie powinny również dopuszczać do morskich katastrof ekologicznych.

3. Siły Powietrzne mają za zadanie bronić przestrzeni powietrznej kraju. Dzielą się na następujące rodzaje wojsk:

- Wojska Lotnicze,
- Wojska Obrony Przeciw Lotniczej,
- Wojska Radiotechniczne,
- Wojska Specjalne – zostały powołane stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku. Podstawową strukturą bojową jest tu zespół bojowy. Wojska Specjalne mogą samodzielnie realizować zadania specjalne.

Obecnie bezpieczeństwo militarne Polski nie jest zagrożone. Jest ona członkiem NATO, bierze udział w kilku misjach stabilizacyjnych, wysyłając polskie kontyngenty wojskowe do Afganistanu, Kosowa, Sudanu, a także do wielu innych miejsc na świecie, w których niezbędna jest pomoc przy stabilizacji sytuacji w kraju.

Podobne wypracowania do Bezpieczeństwo militarne państwa - Bezpieczeństwo militarne Polski - opracowanie