Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czynienie dobra - jak można czynić dobro w naszym codziennym życiu? Wypracowanie

Każdy z nas dąży do tego, aby być człowiekiem dobrym. Jednakże często gubimy się w tym, jak chcemy ten cel osiągnąć – pragniemy czynić wielkie rzeczy, a nie dostrzegamy możliwości, okazji do dobrych uczynków w życiu codziennym. Jak więc czynić dobro w codziennym życiu?

Należy zacząć od stosowania się do Przykazania Miłości, przyswojenia sobie, że mamy kochać naszych bliźnich jak siebie samych. Taka postawa sprzyja altruizmowi, powoduje otwarcie się na potrzeby innych, a tym samym – pojawienie się wielu możliwości czynienia dobra w sytuacjach codziennych. Nawet drobny gest miłości bliźniego może być do tego okazją.

Chcąc czynić dobro w życiu codziennym, powinniśmy zacząć od naszego najbliższego otoczenia. Przejawem dobra będzie prawidłowy stosunek do naszych bliskich, utrzymywanie z nimi relacji opartych na wzajemnym szacunku, miłości oraz chęci do pomocy. Tej ostatniej trzeba też udzielać w każdym możliwym przypadku. Pomoc starszym osobom należącym do rodziny w codziennych czynnościach takich jak zakupy czy sprzątanie, a także działania mające na celu pomoc innym członkom rodziny – są przejawami dobra w codziennym życiu.

Gdy już zacznie się działać w otoczeniu swoich najbliższych, warto zacząć być dobrym wobec osób, z którymi spędza się wiele czasu, kolegów i nauczycieli w szkole. Chyba w każdej klasie jest osoba, której przyda się pomoc w lekcjach, bezinteresowne udzielenie korepetycji jest dobrym pomysłem. Warto też zaangażować się w szkolne inicjatywy, takie jak zbiórka pieniędzy dla biednych czy też rzeczy, które zostają przekazane osobom potrzebującym wsparcia materialnego. Bezinteresowna praca na rzecz szkoły to także możliwość do czynienia dobra w naszym codziennym życiu.

Kolejne możliwości czynienia dobra daje zaangażowanie się w życie wspólnoty parafialnej. W wielu parafiach działają grupy charytatywne, udostępniane są też salki, aby można było udzielać korepetycji dzieciom, które z przyczyn finansowych nie mogą z nich korzystać, a nie radzą sobie z obowiązkami szkolnymi. Warto też podjąć własne inicjatywy. W każdej parafii są ludzie potrzebujący i samotni. Uruchomienie karuzeli pomocy, polegającej na przekazywaniu niepotrzebnych, ale w dobrym stanie rzeczy osobom ich potrzebującym czy też organizacja wieczerzy wigilijnej dla osób samotnych, są  to pomysły na czynienie dobra w życiu codziennym.

Także osiedle, miejsce zamieszkania daje możliwości czynienia dobra. Można pomóc sąsiadowi i zaopiekować się jego dzieckiem, aby rodzic miał możliwość załatwienia swoich spraw, pomóc starszej sąsiadce w dbaniu o ogródek bądź  też w robieniu zakupów. Można też zadbać o samotnych mieszkańców, poświęcić chwilę na rozmowę z nimi, aby nie czuli się izolowani przez resztę ludzi. Ważne jest zainteresowanie, życzliwość i kierowanie się miłością bliźniego, aby uczynić życie w okolicy przyjemnym.

Okazją do czynienia dobra może być też zaangażowanie się w działalność grup charytatywnych. Istnieje ich wiele, zajmują się różnorodnymi problemami i potrzebują wsparcia zarówno finansowego, jak i osób, które w ramach wolontariatu podejmą się prac na ich rzecz.

Chcąc czynić dobro w życiu codziennym, należy przez cały czas szukać możliwości do niego. Jest wiele sytuacji, w których można wyciągnąć pomocną dłoń do bliźniego. Ważne, aby umieć je zauważyć i właściwie wykorzystać, dając przykład prawdziwie dobrego, wynikającego z wiary zachowania.

Podobne wypracowania do Czynienie dobra - jak można czynić dobro w naszym codziennym życiu? Wypracowanie