Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - geneza, historia, członkowie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

WHO - Światowa Organizacja Zdrowia (ang. World Health Organization) - jedna z wyspecjalizowanych agend Organizacji Narodów Zjednoczonych, zajmująca się ochroną zdrowia w skali globu.

Ochrona zdrowia w sensie ponadnarodowym zainteresowano się już w połowie XIX w. Wówczas, miały miejsce pierwsze międzynarodowe konferencje sanitarne, mające na celu przeciwdziałanie chorobom epidemicznym (powstała wówczas ogólnoświatowa Międzynarodowa Konferencja Sanitarna działała do 1938 r.). W 1907 r. utworzono Międzynarodowe Biuro Higieny Publicznej z siedzibą w Paryżu. Zajmowało się przede wszystkim gromadzeniem i kolportowaniem informacji na temat zdrowia publicznego, groźnych wtedy chorób zakaźnych i sposobami walki z nimi.

Światowa Organizacja Zdrowia powstała na mocy jednego z artykułów Karty Narodów Zjednoczonych, który zobowiązywał on ONZ do zaangażowania w rozwiązywanie światowych problemów w zakresie zdrowa publicznego. W tym celu, od 19 czerwca do 22 lipca 1946 r., w Nowym Jorku odbyła się specjalna Międzynarodowa Konferencja Zdrowia. Wyłoniła ona komitet techniczny, mający opracować projekt WHO, który ostatecznie podpisało 61 państw i organizacja zaczęła działać od 7 kwietnia 1948 r. W związku...

Podobne wypracowania