Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

ASEAN - Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej - cele, zadania, opis

ASEAN - Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations) - organizacja polityczno-gospodarcza, skupiająca kraje płd.-wsch. Azji.

ASEAN powstała na gruzach Association of South-East Asia, które powołały Malezja, Filipiny i Tajlandia w 1961 r. i rozpoczęła działalność 8 sierpnia 1967 r., na mocy tzw. Deklaracji z Bangkoku. Państwami założycielskimi były Indonezja, Malezja, Filipiny, Singapur i Tajlandia, zaś później dołączyły Brunea (1984), Wietnam (1995), Laos (1997), Birma/Myanmar (1997) i Kambodża (1999). 

Mimo słusznych deklaracji, początkowo, ASEAN zajmowało się zwłaszcza problemami politycznymi, co związane było z sytuacją na kontynencie, z ekspansją komunizmu na terenie Półwyspu Indochińskiego. Dopiero pierwszy szczyt ASEAN na wyspie Bali w 1976 r. rozpoczął właściwą działalność stowarzyszenia. Ustalono wówczas program prac, skonkretyzowano zasady i cele, a także przyjęto Traktat o Przyjaźni i Współpracy w Południowo-Wschodniej Azji, mówiący o efektywnej współpracy. Odtąd ASEAN stara się o szybki rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny krajów, promuje stabilność ekonomiczną i polityczną w regionie poprzez respektowanie prawa i zasad sprawiedliwości, dba o aktywną współpracę w dziedzinie technicznej i administracyjnej, pomaga w szkoleniu i wyposażaniu krajów w zdobycze techniki i edukacji, stara się o podniesienie poziomu rolnictwa i przemysłu, prowadzi studia nad problemami Azji Płd.-Wsch. W ciągu ubiegłych lat, ASEAN stała się też forum dla rozwiązywania problemów wewnątrz-regionalnych i prowadzi interesy, przezwyciężając zacofanie i rozwijając własną strategię surowców. Oprócz tego, utrzymuje kontakty z wieloma organizacjami międzynarodowymi o zbliżonych celach. Współpraca wewnętrzna opiera się natomiast na zasadzie bezwzględnej równości: żadne państwo nie ma prawa domagać się od pozostałych tego, czego samo nie może zapewnić.

W ramach ASEAN odbywają się coroczne szczyty, czyli spotkania szefów rządów państw członkowskich, podczas których określa się wytyczne rozwoju i podejmują kluczowe decyzje. Poza tym, mają też miejsce coroczne Konferencje Ministerialne, czyli obrady ministrów spraw zagranicznych i gospodarki. Działalnością bieżącą zajmują się: stały komitet oraz Sekretariat z siedzibą w Dżakarcie, na którego czele stoi Sekretarz Generalny, obecnie - dr Surin Pitsuwan z Tajlandii.

Podobne wypracowania do ASEAN - Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej - cele, zadania, opis