Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naród - terytorium - definicja narodu. Naród a terytorium - opracowanie

W socjologii naród oznacza grupę ludzi, zbiorowość, która powiązana jest ze sobą za pomocą terytorium, języka i tradycji. Także pochodzenie etniczne ma tutaj dosyć duże znaczenie. Naród jest dla wielu po prostu jedną wielką rodziną, którą łączą wszystkie wyżej wymienione cechy. Wielu badaczy samego pojęcia naród podaje argument terytorialny, który uznaje się za jeden z podstawowych określających naród. 

Terytorium wyznacza bowiem zakres zamieszkania, życia i działalności danej zbiorowości. 

Jeżeli naród od lat zamieszkuje to samo terytorium wtedy można mówić o państwie narodowym i utrwalonej w nim tradycji i kulturze.

Terytorium powoduje, że naród posiada wspólną historię i wspólne dzieje danej grupy ludzi go zamieszkujących. W terminologii badawczej pojęcie naród określane jest przez wiele czynników, terytorium to tylko jedno z nich. 

W rzeczywistości terytorium nie jest mocnym argumentem mówiącym, że każdy naród ma swoje terytorium. Istnieją narody, które swojego terytorium nie posiadają i żyją w tzw. diasporze. Diaspora oznacza rozproszenie jednego narodu w jednym państwie lub na terenie innego. 

Takim narodem do XX w. byli Żydzi, którzy zamieszkiwali na całym świecie, pośród innych narodowości, a jednak udało im się zachować tożsamość narodową i niezależność. Dopiero w XX w. utworzyli państwo żydowskie – Izrael. 

Terytorium powoduje jedynie, że grupa ludzi, która może uchodzić za naród ma możliwość spokojnego bytowania i życia. Nie oznacza to, że terytorium jest wyznacznikiem narodu. Naród może więc istnieć bez terytorium; bardzo często jest tak, że terytorium powoduje budowę państwa narodowego, ale nie jest jego wyznacznikiem. 

Jeżeli istnieją narody, które nie posiadają własnego terytorium, a zamieszkują terytoria innych narodów to argument, który mówi, że jednym z wyznaczników narodu jest jego terytorium, ma osłabioną moc.

Podobne wypracowania do Naród - terytorium - definicja narodu. Naród a terytorium - opracowanie