Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System TARGET - działania, funkcje, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System TARGET (słowo to wywodzi się z jęz. ang. Trans-European Automatem Real-time Gross Settlement Express Transfer System) jest systemem występującym w Unii Gospodarczej i Walutowej w Europie, oznacza transeuropejski zautomatyzowany błyskawiczny system rozrachunku brutto w czasie rzeczywistym. Dzięki temu systemowi banki mogą dokonywać rozliczeń o wysokich nominałach, przeważnie w walucie euro. Dzięki systemowi TARGET transakcje są bezpieczne i realizowane w czasie rzeczywistym, co z kolei przekłada się na szybszą finalizację całej transakcji. System TARGET pozwala na szybszą integrację strefy europejskiej i całego rynku pieniężnego w Europie. System ten pozwala również na obniżenie ryzyka kredytowego. System TARGET utworzony został w styczniu 1999 r. Połączono zdecentralizowane systemy rozliczeniowe państw i rozliczeń brutto w czasie rzeczywistym w euro i dokonano tego za pomocą płatności EBC – Europejskiego Banku Centralnego. 

Rozszerzenie unii walutowej zmusiło ekonomistów do stworzenia drugiej generacji systemu TARGET, tzw. TARGET2. Podstawowym czynnikiem systemu TARGET jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcjom oraz równorzędność traktowania banków. Eurosystem pozwala na sprawniejsze działania rynku finansowego. Dzięki...

Podobne wypracowania