Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

System polityczny państwa - System polityczny a państwo - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

System polityczny państwa jest podstawowym systemem, który charakteryzuje państwo. Określa charakter danego państwa oraz politykę, jaką stosuje. Jeżeli system polityczny jest wdrażany w struktury państwowe, wówczas mamy do czynienia z przekształceniem całego państwa w nowy ustrój. 

Przykładem zmiany systemu politycznego w państwie może być Polska w roku 1989. Wówczas stary system polityczny został zastąpiony nowym. System polityczny jest nieodzownym instrumentem w państwie; nie ma państwa bez systemu politycznego. 

Każde państwo kieruje się jakimś systemem politycznym. System polityczny jest zbiorem reguł, zasad i norm obowiązujących lub też cechujących władzę. W Polsce, jak i w wielu innych krajach Europy dominuje system demokratyczny, co oznacza, że państwo ma charakter demokratyczny, dzięki czemu wszyscy obywatele mogą swobodnie korzystać z wolności, jaką zapewnia im obecny system polityczny. 

Zdarza się jednak tak, że system polityczny nie jest demokratyczny, wówczas i całe państwo ma inny charakter. System polityczny jest podstawowym narzędziem, instrumentem do realizacji postulatów państwowych. Pozwala spójnie sprawować rządy. 

Niezależnie od tego czy taki system jest demokratyczny,...

Podobne wypracowania