Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Monitor Polski - co to jest Monitor Polski? Znaczenie, funkcje, publikacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” jest dziennikiem urzędowym, w którym ogłaszane są akty prawne wewnętrznie obowiązujące; w przeciwieństwie do Dziennika Ustaw nie są tam publikowane akty powszechnie obowiązujące, np. ustawy. Organem upoważnionym do ogłaszania aktów prawnych w Monitorze jest Prezes Rady Ministrów.

Wyróżnia się także „Monitor Polski B”, którym zawiera przede wszystkim sprawozdania finansowe (np. roczne sprawozdania finansowe banków, funduszy emerytalnych, także zakładów ubezpieczeń itp.), obwieszczenia przedsiębiorców, ogłoszenia i różne informacje. Konieczność opublikowania sprawozdania finansowego w Monitorze Polskim B występuje dla przedsiębiorstw, które m.in. spełniły 2 z 3 warunków: zatrudnienie wynosiło powyżej 50 osób, suma rocznych obrotów finansowych wynosiła co najmniej 2, 5 miliona euro, natomiast przychody na rok wynosiły 5 milionów euro (równowartość w polskiej walucie).

Monitor Polski został utworzony w 1918 roku, w latach PRL ukazywał się jako „Monitor Polski. Dziennik Urzędowy PRL”.

Akty prawne ogłaszane w Monitorze to: uchwały Rady Ministrów i zarządzenia premiera...

Podobne wypracowania