Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Program polityczny - definicja, przykłady, charakterystyka. Program polityczny partii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W łańcuchu powstawania myśli politycznych program polityczny stanowi ostatnie, najbardziej konkretne i szczegółowe ogniwo w szeregu: ideologia – doktryna – program. Program przenosi doktrynę i ideologię na grunt praktyki politycznej. Przyjmuje często formę dokumentu ogłaszanego przez partyjnych przywódców, określającego w ogólności, co dana partia chce zrobić, jakie mam ku temu pobudki i w jakim okresie czasu zrealizuje tę inicjatywę. Nie tylko partia polityczna może sformułować konkretny program polityczny. Taki zbiór postulatów może określić także organizacja lub grupa społeczna.

Treść programu powinna zawierać wiele różnych zagadnień społecznych. Powinna ona obejmować poglądy dotyczące życia gospodarczego i organizacji rynku, rozwiązań ustrojowych (konkretnych) i instytucji mających je realizować. Stosunek danego narodu do innych państw i innych narodów zamieszkujących teren danego państwa. Przede wszystkim program musi jednak wskazywać propozycje rozwiązania doniosłych, ale praktycznych i związanych z konkretnymi realiami życia społecznego, problemów danego kraju. To na podstawie programu i w oparciu o niego konkretne partie dążą do zdobycia władzy politycznej.

Programy opierają się najczęściej...

Podobne wypracowania