Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Government has announced that it wishes to build a military base near your community. Discuss the advantages and disadvantages of the idea - Rząd ogłosił, że chce wybudować bazę wojskową w pobliżu twojej okolicy. Przedyskutuj wady i zalety tego pomysłu

Personally, I would never support the idea of building a military base near the place where I live. However some people may find advantages of this kind of project.

Perhaps military base would decrease local unemployment. Some of my neighbours would have a chance to get a well-paid job. In fact, the military base located next to my community would be fairly beneficial for the society. It could also has a positive influence on financial situation of our town. After all, soldiers will have to shop from time to time. What is even more important is the fact that they have a lot of money to spend.

Furthermore, perhaps dwellers would feel safe and well-protected. Although in my opinion this sense of security is just an illusion. The presence of a military base in my area may actually just increase the number of crimes. If there is a military base next to my house, I will feel threatened all the time. I don’t want to meet drunk, young soldiers at a pub. It is not that I do not trust them, but I would prefer to keep away from troubles. Moreover, I can't really imagine that my kids may play in the garden and hear noises of missiles or rifles one day. I don't want my children to see tanks over the hedge. I would not be able to relax and I would not feel comfortable at my own home.

Additionally, I would like to emphasize that one of the biggest disadvantages of having a military base next to one's neighborhood is the increase of pollution. Military vehicles emit all kinds of fumes. We have already enough of air and water pollution in the area and our local council doesn't know how to deal with environmental problems. 

One of my favorite quotes by Winston Churchill is: 'It has been said that democracy is the worst form of government except all the others that have been tried'. I guess if the government likes to build a military base near my community, they should make a referendum. If it was up to me, I would prefer the army to stay away from my backyard. Unfortunately, not all of my neighbors think the same way.

Tłumaczenie

Osobiście nigdy nie poparłabym swoim głosem takiego pomysłu. Mimo to niektórzy mogą wymieniać liczne zalety takiej inwestycji.

Prawdopodobnie baza wojskowa mogłaby zmniejszyć lokalne bezrobocie. Faktem jest, że jej budowa i późniejsze funkcjonowanie byłoby całkiem korzystne dla lokalnej społeczności. Mogłoby mieć to również pozytywny wydźwięk, jeśli idzie o ekonomię miasta. W końcu żołnierze też muszą od czasu do czasu iść na zakupy, a co ważne – mają dużo pieniędzy do wydania.

Co więcej – niektórzy z mieszkańców prawdopodobnie czuliby się pewniej i bezpieczniej. Jednakże, moim zdaniem, takie poczucie bezpieczeństwa to tylko iluzja. Ja czułabym się cały czas zagrożona. Nie chciałabym spotkać pijanych, młodych żołnierzy w pubie. Nie dlatego, że im nie ufam, po prostu wolałabym trzymać się z dala od kłopotów. Ponadto nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy moje dzieci bawią się w ogrodzie i słyszą pewnego dnia odgłosy wystrzeliwanych pocisków, karabinów, czy też zerkają na czołgi za płotem. Nie potrafiłabym się zrelaksować i nie czułabym się komfortowo we własnym domu.

Należy również dodać, że jedną z największych wad posiadania bazy wojskowej w sąsiedztwie jest zwiększenie liczny zanieczyszczeń. Pojazdy wojskowe emitują do atmosfery różnorodne spaliny. Według mnie w naszym regionie jest już wystarczająco zanieczyszczeń wody i powietrza, a lokalny rząd nie radzi sobie z bieżącymi problemami związanymi ze środowiskiem.

Jeden z moich ulubionych cytatów autorstwa Winstona Churchilla brzmi: „Demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, jednak lepszego nikt jeszcze nie wymyślił”. Przypuszczam, że gdyby rząd naprawdę chciał wybudować w pobliżu bazę wojskową, zdecydowałby się na przeprowadzenie referendum. Gdyby to zależało ode mnie, wolałabym, żeby wojsko trzymało się z daleka od mojego podwórka. Niestety nie wszyscy moi sąsiedzi myślą podobnie.

Podobne wypracowania do Government has announced that it wishes to build a military base near your community. Discuss the advantages and disadvantages of the idea - Rząd ogłosił, że chce wybudować bazę wojskową w pobliżu twojej okolicy. Przedyskutuj wady i zalety tego pomysłu