Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List otwarty - jak napisać? Cechy, przykład listu otwartego

Szanowni Rodzice klas I-VI,

zwracam się do Państwa w niniejszym liście wierząc, że dostrzeżecie wagę problemu, o którym będzie tu mowa oraz wesprzecie moją inicjatywę.

Otóż, pragnę zwrócić Państwu uwagę, że część uczniów naszej szkoły – co z niepokojem od pewnego czasu obserwuję i o czym również dostaję sygnały – niestety nie otrzymuje należytej ilości posiłków, a tym samym – jest niedożywiona.

W tym miejscu należy przypomnieć, że dla tak młodych organizmów, których aktywność fizyczna i – przede wszystkim – intelektualna jest ogromna, odpowiednie, pełnowartościowe pierwsze i drugie śniadanie, obiad oraz kolacja to niezbędne minimum.

Sytuacja, w której w trakcie wielu godzin zajęć w szkole dziecko nie ma możliwości zjedzenia choć jednego posiłku lub przekąski, a po powrocie do domu nie czeka na nie ciepły obiad, jest bardzo niepokojąca. Czuję się w obowiązku interweniować w związku z nią.

Biorąc pod uwagę poważne zaniedbania w diecie niektórych uczniów, pragnę zwrócić się do osób, których pociech to nie dotyczy, by dla wspólnego dobra młodzieży w ramach wyrównywania szans zechcieli wesprzeć finansowo akcję „Jedna złotówka – jeden pełny brzuszek”. Jeśli okażą Państwo serce oraz współczucie i co miesiąc wpłacą kilka złotych do, specjalnie na ten cel przygotowanej, szkolnej skarbonki, mogą Państwo przyczynić się do zlikwidowania kwestii głodu w naszej placówce.

Nie możemy spokojnie patrzeć na nierówności społeczne, o które się ocieramy. Musimy stanąć na wysokości zadania i sprawić, by nasza szkoła nie dzieliła, ale łączyła, by była dla wszystkich uczniów miejscem zdobywania wiedzy – na równych zasadach.

Uczmy nasze dzieci poprzez przykład płynący z góry. Pokażmy im, że mając więcej niż inni, pomagamy, że nie zostawiamy biedniejszych samym sobie, że mamy serca otwarte i nie zamykamy się na cudzą krzywdę. Zacząć można od najbliższego, otoczenia, jakim niewątpliwie jest szkoła.

Proszę raz jeszcze o Państwa wsparcie, bo każda, nawet najmniejsza pomoc jest na wagę złota i pełnego dziecięcego brzuszka.

Z wyrazami szacunku,

Dyrektor Jan Malinowski

List otwarty zawiera:

1. Zwrot do szerszego grona odbiorców,
2. Przedstawienie problemu, z jakim nadawca zwraca się do adresata,
3. Przybliżenie tego problemu i podanie argumentów poświadczających jego istnienie oraz wymuszających zwrócenie uwagi adresatów na niego i/lub zajęcia w tej sprawie stanowiska,
4. Podsumowanie wywodów i prośba do adresatów o zwrócenie uwagi na poruszone kwestie lub działanie.

Podobne wypracowania do List otwarty - jak napisać? Cechy, przykład listu otwartego