Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List otwarty - List otwarty do młodzieży dotyczący dbałości o kulturę języka polskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Drodzy Uczniowie,

zwracam się dziś do Was poprzez ten list, który w moim zamierzeniu ma być nie tylko apelem, ale i impulsem do zwrócenia uwagi na palące kwestie, które dotyczą nas wszystkich. Chodzi o przywrócenie tego, co jeszcze tak niedawno było obecne w każdej sferze życia, co nieobce było mediom, ludziom bardziej i mniej wykształconym, a co dziś jest systematycznie spychane na margines – dbałość o nasz język ojczysty.

Rosnące tempo życia sprawia, iż ludzie zaczynają kwestie poprawności językowej uznawać za drugorzędne, a tendencje takie, z przykrością należy stwierdzić, potwierdza stosunek mediów do słowa zarówno pisanego, jak i mówionego. Telewizja rości sobie prawo do tego, by kreować własne normy poprawności, mnożąc karykatury lingwistyczne, takie jak: „psycholożka”, „widzka”, „półtorej miesiąca” czy „dwoma gazetami”.

Internet, który zdaje się być w dzisiejszych multitechnologicznych czasach narzędziem niezbędnym, chyba w największym stopniu przyczynia się do upowszechniania błędów językowych. Wiele redaktorów gazet, zwłaszcza tych codziennych, nie martwi się słabym poziomem języka artykułów, wychodząc z złożenia, że...

TAGI: list

Podobne wypracowania