Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List otwarty - List otwarty do młodzieży dotyczący dbałości o kulturę języka polskiego

Drodzy Uczniowie,

zwracam się dziś do Was poprzez ten list, który w moim zamierzeniu ma być nie tylko apelem, ale i impulsem do zwrócenia uwagi na palące kwestie, które dotyczą nas wszystkich. Chodzi o przywrócenie tego, co jeszcze tak niedawno było obecne w każdej sferze życia, co nieobce było mediom, ludziom bardziej i mniej wykształconym, a co dziś jest systematycznie spychane na margines – dbałość o nasz język ojczysty.

Rosnące tempo życia sprawia, iż ludzie zaczynają kwestie poprawności językowej uznawać za drugorzędne, a tendencje takie, z przykrością należy stwierdzić, potwierdza stosunek mediów do słowa zarówno pisanego, jak i mówionego. Telewizja rości sobie prawo do tego, by kreować własne normy poprawności, mnożąc karykatury lingwistyczne, takie jak: „psycholożka”, „widzka”, „półtorej miesiąca” czy „dwoma gazetami”.

Internet, który zdaje się być w dzisiejszych multitechnologicznych czasach narzędziem niezbędnym, chyba w największym stopniu przyczynia się do upowszechniania błędów językowych. Wiele redaktorów gazet, zwłaszcza tych codziennych, nie martwi się słabym poziomem języka artykułów, wychodząc z złożenia, że „większość Polaków i tak nie wie, gdzie stawiać przecinki”.

Kochani Uczniowie, do Was jako młodego pokolenia, otwartych i chłonnych umysłów, zwracam się z prośbą i apelem o to, abyście byli strażnikami naszego dziedzictwa narodowego, jakim jest język polski; tego skarbu, który, gdy pozostaliśmy na dziesiątki lat bez własnej ziemi, określał naszą przynależność i tożsamość narodową.

Jeśli pozwolimy, by całkowita dowolność rozpanoszyła się w języku, doprowadzi to do zniszczenia go, a tym samym – unieważnienia setek lat, kiedy był pielęgnowany i traktowany z najwyższą powagą.

Pamiętajcie, że nie tylko sami powinniście dbać o kształt naszych mowy i pisma, wzbogacanie własnego języka, ale i innym musicie uświadamiać konieczność takiego działania, a nawet – zwalczać przejawy zachowań destrukcyjnych dla polszczyzny. Bulwersujcie więc tym, co uznacie za wykroczenie przeciwko kulturze języka polskiego, śmiało wypowiadajcie swoje zdanie i sprzeciwiajcie się, gdy trzeba. W ten sposób każdy może dołożyć cegiełkę do budowania społecznej świadomości, która w ostatnich latach jest bardzo wątła.

Wychowawczyni Anna Kwiatkowska

TAGI: list

Podobne wypracowania do List otwarty - List otwarty do młodzieży dotyczący dbałości o kulturę języka polskiego