Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carlo Collodi „Pinokio” - opis postaci Pinokia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pinokio to chłopiec, którego każda część ciała była drewniana. Pinokio został wyciosany z magicznego kawałka drewna przez staruszka imieniem Gepetto. Jednak kiedy tylko chłopczyk był zdolny do poruszania się – zaczął psocić. Już na samym początku pokazał swemu twórcy język, uciekł mu z rąk i doprowadził do zamknięcia staruszka w więzieniu pod zarzutem znęcania się nad dziećmi. Drewniany pajacyk jednak zrozumiał, że bez Gepetta sobie nie poradzi: nie potrafi przygotować sobie posiłku ani zająć się sobą. Dodatkowo w chwili nieuwagi Pinokio spalił sobie w komiku obie drewniane nogi.

Po powrocie staruszka do domu chłopiec prosił o strawę i nowe nogi obiecując poprawę. Dobroduszny starzec spełnił jego prośby i wyprawił do szkoły. Jednak ponownie pajacyk nie potrafił uszanować poświęcenia ubogiego Gepetta i aby kupić bilet na przedstawienie marionetek, sprzedał swój elementarz.

Jego cechą charakterystyczną był wydłużający się nos, który również był drewniany. Nos wydłużał się wtedy kiedy Pinokio kłamał. Dzięki temu wiadomo było, kiedy jest nieuczciwy.

Poznajemy także dobre cechy charakteru Pinokia. Wstawia się on za Arlekinem, który ma być spalony w ognisku przeznaczonym do upieczenia baranka. Wykazuje się więc odwagą...

Podobne wypracowania