Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carlo Collodi „Pinokio” - opis postaci Pinokia

Pinokio to chłopiec, którego każda część ciała była drewniana. Pinokio został wyciosany z magicznego kawałka drewna przez staruszka imieniem Gepetto. Jednak kiedy tylko chłopczyk był zdolny do poruszania się – zaczął psocić. Już na samym początku pokazał swemu twórcy język, uciekł mu z rąk i doprowadził do zamknięcia staruszka w więzieniu pod zarzutem znęcania się nad dziećmi. Drewniany pajacyk jednak zrozumiał, że bez Gepetta sobie nie poradzi: nie potrafi przygotować sobie posiłku ani zająć się sobą. Dodatkowo w chwili nieuwagi Pinokio spalił sobie w komiku obie drewniane nogi.

Po powrocie staruszka do domu chłopiec prosił o strawę i nowe nogi obiecując poprawę. Dobroduszny starzec spełnił jego prośby i wyprawił do szkoły. Jednak ponownie pajacyk nie potrafił uszanować poświęcenia ubogiego Gepetta i aby kupić bilet na przedstawienie marionetek, sprzedał swój elementarz.

Jego cechą charakterystyczną był wydłużający się nos, który również był drewniany. Nos wydłużał się wtedy kiedy Pinokio kłamał. Dzięki temu wiadomo było, kiedy jest nieuczciwy.

Poznajemy także dobre cechy charakteru Pinokia. Wstawia się on za Arlekinem, który ma być spalony w ognisku przeznaczonym do upieczenia baranka. Wykazuje się więc odwagą i heroizmem. Jest jednak pajacyk także naiwny. Dowiadujemy się o tym ze sceny spotkania lisa i kota, którzy wyłudzają od niego pieniądze. Z pomocą przychodzi mu na szczęście Dziewczynka o Błękitnych Włosach, która ratuje chłopca z opresji.

Od tego czasu Pinokio stara się nie podejmować nieuczciwych układów, jest grzeczny i wraca do Gepetta. Wszystkie złe przygody, jakie mu się przytrafiają uznaje za sprawiedliwą karę za swoje niegrzeczne zachowanie. Poznaje także siłę przyjaźni oraz dobrych uczynków. Tak dzieje się podczas przygody z psem Alidorem, któremu ratuje życie i potem w dowód wdzięczności może liczyć na to samo. Jednak cały czas nie potrafi Pinokio zrezygnować z hulaszczego życia, za co w końcu jest zamieniony w osiołka. Poprawia się i zostaje przemieniony w prawdziwego chłopca.

Pinokio jest bohaterem książki dla dzieci napisanej przez Carla Collodiego, która stała się popularna na całym świecie, a mały chłopiec z drewna o wydłużającym się podczas kłamstw nosie – ulubioną postacią niejednego dziecka oraz ikoną popkultury.

Podobne wypracowania do Carlo Collodi „Pinokio” - opis postaci Pinokia