Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw wesela w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wesele od zawsze było ważną uroczystością w życiu nie tylko młodych ludzi, ale także całej społeczności, której to wydarzenie dotyczyło. Stanowiło przeciwny biegun do uroczystości pogrzebowych i cechowało się radością, wesołością, ale także niepewnością i powagą, gdyż młodzi ludzie wstępowali na nową drogę życia. Rodzice często żałowali wyprowadzki swojej córki z domu albo byli niespokojni ze względu na niezbyt gospodarną, czy urodziwą synową. Wesela to także źródło tradycji, gdyż było to jedno z najważniejszych wydarzeń w rodzinie i musiało wiązać się z rozmaitymi obrzędami, zaklinaniami i rytuałami.

Już  w Biblii spotykamy się z kilkoma historiami podejmującymi temat wesela. Najbardziej znane jest wesele w Kanie Galilejskiej, gdzie Jezus Chrystus dokonał cudu i przemienił wodę w wino na prośbę swojej Matki. Dzięki temu uczynkowi goście zaproszeni na ucztę byli pod wrażeniem gościnności gospodarza doceniając, że wyśmienitego wina nie podał wyłącznie na początek uczty, ale przez cały czas jej trwania podawał to z najlepszej półki. Przypowieść ta to także wyraz miłości Jezusa do swojej Matki, której się nie odmawia.

Starożytność także miała niebagatelny wpływ na rozwój literackiego motywu wesela. Mitologia grecka opisuje...

Podobne wypracowania