Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw przyjaźni w literaturze różnych epok - rozwiń temat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przyjaźń jest bardzo ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka. Niektórzy stawiają ją wyżej niż miłość, gdyż emocja ta nie może być nieodwzajemniona, a przyjaciółmi zostają ludzie, którzy są tak samo zaangażowani w ową relację. Przyjaciele są w stanie poświęcić bardzo wiele dla drugiej osoby, łącznie z utratą życia i zdrowia. Aby uhonorować to wyjątkowe uczucie, pisarze oraz poeci poświęcili wiele utworów opisujących relację miedzy ludźmi, którzy polubili się w wyjątkowy sposób i bezgranicznie sobie zaufali.

Młody czytelnik już w najmłodszych klasach mógł poznać różne oblicza przyjaźni. Cenną lekturą był z pewnością „Mały Książę” Antoine de Saint - Exupery’ego. Pośród wielu przygód, główny bohater spotyka Lisa, który uczy go, czym jest przyjaźń. Wyjaśnia Małemu Księciu, że jest to przede wszystkim odpowiedzialność za drugą osobę. Tłumaczy, że najpierw trzeba drugiego człowieka „oswoić”, aby móc być z nim blisko. Nie przedstawia jednak przyjaźni tylko w pozytywnym świetle. Przestrzega, że uczucie to może wiązać się z cierpieniem, które może być wywołane na przykład rozłąką. Dzięki radom Lisa, Mały Książę potrafi lepiej zrozumieć swoje uczucia żywione...

Podobne wypracowania