Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis - Jak napisać opis krajobrazu? Reprezentatywny przykład opisu krajobrazu

Kiedy dopadają mnie smutne refleksje albo za oknem pogoda nie nastraja do spaceru, myślami przenoszę się do małej wioski na wschodzie Francji, której nazwy już nie pamiętam. Wspomnienie tego urokliwego miejsca daje mi siły do radzenia sobie z niełatwą rzeczywistością i przypomina, że są jeszcze na świecie miejsca nieskażone urbanizacją i przerostem technologii.

Zamykam oczy i zima już mi nie straszna. Dokoła mnie panuje ciepły, letni dzień, po niebie płyną delikatne, pierzaste chmurki zasłaniające gdzieniegdzie lazur południowego nieba, a subtelny wiaterek owiewa twarze nielicznych postaci znajdujących się przed moimi oczami.

Oto bowiem na pierwszym planie, tuż przede mną klęka około trzydziestoletnia wieśniaczka w staromodnie zawiązanej chustce na głowie i pierze bieliznę. Kilka tobołków leży za nią – zdołała się widocznie uporać z większością sprawunku, teraz do wyprania w ten tradycyjny sposób pozostało naprawdę niewiele ubrań. Za jej plecami bawi się mały chłopczyk, który z pewnością jest jej synkiem. Ma około pięciu lat i nie rozstaje się ze swoim kijkiem, który raz służy mu za wędkę, raz za szablę, a innym razem używa go jako narzędzia do strącania jabłek z sadu gderliwego sąsiada Aupicka.

Zatoczka, w której kobieta pierze bieliznę jest niewielka, prowadzi do niego mała, usypana piaskiem dróżka, która kończy się skleconym naprędce z desek mostkiem. Rzeczka przepływająca w tym miejscu stanowi dla gospodarstwa istotne źródło dochodów, ponieważ spoglądając przed siebie widzimy stary młyn, którego koło w tradycyjny sposób napędzane jest za pomocą przepływającej wody.

Domek jest naprawdę stary, rzec by można, że za chwilę zawali się pod ciężarem swojego wieku, jednak nie odbiera mu to uroku i nostalgicznego klimatu. Z jednej strony obrasta go winobluszcz, z drugiej podpiera uschnięte drzewo, które przekrzywiło się pewnej burzowej nocy i pozostało w tej pozycji po dzień dzisiejszy.

Całą posesję otacza zagajnik złożony z młodszych i starszych drzew – niektóre koronami przewyższyły chałupkę o dobre kilka metrów, inne jedynie dosięgają powykrzywianych okiennic. Z prawej strony domu ciągnie się murowany mostek, na którym lubił grac pewien młodzieniec starający się o rękę mieszkanki owego domku. Co wieczór wyciągał niewielką harmonijkę i wraz ze słowikami wygrywał tęskne ballady pod oknem ukochanej, która nigdy nie obdarzyła nieszczęśliwego grajka uczuciem.

Cała atmosfera przesiąknięta jest pomieszanymi zapachami sitowia, schnących w słońcu kamieni, rozkwitłych kwiatów lipy i starego, mokrego drewna. Nagle niebo zasnuwają chmury i praczka objuczona tobołkami truchtem biegnie do drewnianego domku. Pogania przed sobą synka, który chętnie łowiłby małe muszki lubiące porę deszczową.

Wskazówki:
Gdzie znajduje się opisywane miejsce?
Co powiesz o czasie? To pejzaż zapamiętany z wycieczki, podróży albo też zwykłe podwórko przed Twoim blokiem, na które codziennie spoglądasz? A może zdjęcie?
Czy krajobraz wyróżnia się czymś? Jest wyjątkowo piękny, a może całkiem zwyczajny, ascetyczny, np. plaża morska albo złożony, np. turecki bazar?
Czy znajdują się tam ludzie? Co robią, kim są, co można o nich powiedzieć?
Jaka jest pogoda, pora roku, pora dnia? Czy widoczne są zwierzęta?
Czy inne zmysły poza wzrokiem przydadzą się przy opisie? (śpiew ptaków, zapach rozkwitających kwiatów).

Podobne wypracowania do Opis - Jak napisać opis krajobrazu? Reprezentatywny przykład opisu krajobrazu