Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela jako komentarz do polskiej historii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Koncert Jankiela jest szczególnym fragmentem Pana Tadeusza. Niezrównany mistrz cymbałów nie tylko daje w nim popis swej wirtuozerii i umiejętności, zdolności okiełznania instrumentu tak, że jest posłuszny jego woli. Jankiel przede wszystkim opowiada zebranym gościom wydarzenia z najnowszej historii Polski, które były bardzo ważne dla Polaków.

Mickiewicz w tym wyjątkowym pod względem walorów poetyckich koncert wplótł polityczne wydarzenia, polskie tło dziejowe poczynając od roku 1791. Autor poprzez muzykę graną przez żydowskiego karczmarza ocenia przywoływane momenty historyczne.

Polonez Trzeciego Maja, który napełnia radością słuchaczy, ponieważ przywodzi na myśl czas uchwalania konstytucji w roku 1971, która miała stanowić podstawę poprawy w Rzeczypospolitej. Jako kolejna po amerykańskiej nowoczesna konstytucja dawała nadzieję na równość i zmniejszenie praw nietykalnej dotąd szlachty i magnaterii.

Jednak powszechną radość, jaką wywołał polonez, Jankiel bezwzględnie przerywa zgrzytem zapowiadającym wydarzenie, które zburzyło wielkie dzieło konstytucji. Wydarzeniem tym była konfederacja targowicka, zawiązana rok po uchwaleniu konstytucji, w Targowicy, gdzie magnaccy republikanie zebrali...

Podobne wypracowania