Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela - interpretacja fragmentu

Adam Mickiewicz w XII księdze „Pana Tadeusza” umieścił arcydzieło opisu poetyckiego, które bardzo długo starannie opracowywał, zmieniał i udoskonalał – koncert mistrza cymbałów Jankiela.

Fragment ten został tu zamieszczony przez wieszcza romantycznego dla uświetnienia uczty soplicowskiej, a także w hołdzie uwielbianemu generałowi Dąbrowskiemu oraz by przywołać tło historyczno-polityczne ostatnich lat i skomentować zaistniałe w tym czasie wydarzenia.

Kunsztownie grana przez Żyda melodia jest niezwykle sugestywna i tak plastyczna, że słuchacze bez trudu z jej dźwięków odczytują poszczególne wydarzenia historii najnowszej, które Jankiel chce im przekazać. Jest tu wspomnienie Konstytucji 3 maja i jej nowoczesnych reform dla poprawy państwa, która zwiastowała zupełnie nowy ład w zdominowanej przez klasy wyższe Rzeczypospolitej. Jest zniweczenie jej dokonań za sprawą konfederacji targowickiej, która w obronie starego porządku otworzyła drogę do Polski Rosjanom i doprowadziła do kolejnego rozbioru. Przywołany zostaje fragment powstania kościuszkowskiego, kiedy Rosjanie dokonali rzezi ludności cywilnej Pragi. Jankiel przypomina o legionach Dąbrowskiego walczących pod wodzą Napoleona, by ratować ojczyznę i ich tragiczne losy. Całość wieńczy Mazurek Dąbrowskiego budzący nadzieję i wiarę, że Rosja zostanie wreszcie pokonana.

Mickiewicz zamknął w niezwykłej formie koncertu najważniejsze dla ówczesnych Polaków wydarzenia, które miały bezpośredni wpływ na los kraju ojczystego i jego mieszkańców. Jest to doskonale ujęta ocena tych zdarzeń i emocji, jakie im towarzyszyły i towarzyszą nadal.

Podobne wypracowania do Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - Koncert Jankiela - interpretacja fragmentu