Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

List do Harpagona - napisz list do Harpagona, w którym przekonasz go, że pieniądze to nie wszystko i że jego zachowanie jest złe

Panie Harpagonie,

chciałbym aby mój list trafił do Pana jako wyraz głębokiej troski o drugiego człowieka, który zbłądził, ale i przestroga, by swoim zachowaniem przestał Pan krzywdzić innych ludzi.

Najważniejsze dla człowieka wartości, o jakie powinien zabiegać, które powinny stać się sensem jej życia i które należy pielęgnować, to dobra niematerialne. Ich wartości nie da się zmierzyć, zważyć, obliczyć fizycznymi sposobami; ich wartość przekłada się na jakość duchową życia, przewagę szczęścia nad smutkiem, na możliwości powiedzenia „my”, a nie tylko „ja”. Te dobra to miłość, przyjaźń, rodzina, bliskość, dom w sensie więzi, zaufanie, lojalność, pomoc, zrozumienie, wspólny śmiech itd.

Musi Pan zrozumieć, że żyjąc i funkcjonując jedynie z pieniędzmi i dla pieniędzy, kroczy Pan drogą prowadzącą prosto w paszczę samotności, nędzy duchowej i samozatracenia. Zastępując zdrowe, pozytywne relacje ze swoimi dziećmi, Elizą i Kleantem, chęcią bezustannego bogacenia się, i to w dodatku dla samego bogacenia, niszczy Pan Waszą małą społeczność rodzinną.

Nie ma Pan na uwadze przede wszystkim dobra dzieci, czym powinien się kierować w życiu każdy rodzic, ale widzi Pan wszędzie jedynie interes do ubicia, który...

Podobne wypracowania