Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Akcje dywersyjne - „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W akcjach dywersyjnych Alek, Rudy i Zośka brali udział od końca 1942 roku, kiedy wstąpili w szeregi Grup Szturmowych.

Pierwsza z akcji odbyła się w Sylwestra 1942 roku, a brali w niej udział Rudy i Zośka. W kilku miejscach, m.in. koło Kraśnika, zostały podłożone pod torami ładunki wybuchowe, które wysadzono podczas przejazdu niemieckiego pociągu.

Kolejną ważną akcją była ewakuacja mieszkania przy ulicy Brackiej, w której dowodził Zośka, natomiast Alek i Rudy byli odpowiedzialni za ubezpieczanie. Gdy chłopcy znajdowali się w kamienicy, zjawiła się policja niemiecka. Doszło do strzelaniny, w której raniony został Rudy.

Najsłynniejszą akcją była Akcja pod Arsenałem. Miała na celu odbicie z rąk gestapo Rudego, który został schwytany przez Niemców razem z ojcem. Wszyscy czekali na znak, kiedy gestapo będzie przewozić Bytnarów ze swojej siedziby na Pawiak. Grupa przygotowała się bardzo dobrze, miejsce odbicia zaludnili uzbrojeni i gotowi do akcji chłopcy. Gdy karetka zbliżała się do ulicy Bielańskiej, doszło do strzelaniny między Zośką a policjantem, który zauważył, że chłopak ma broń, przez co kierowca zmienił trasę jazdy. Chłopcy zaatakowali samochód butelkami z benzyną. Doszło do ostrej wymiany strzałów...

Podobne wypracowania