Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mały Sabotaż - Akcje sabotażowe w „Kamieniach na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Akcje sabotażowe główni bohaterowie przeprowadzali wraz z organizacją Wawer w ramach Małego Sabotażu.

Pierwszą akcją było uświadomienie warszawskim fotografom, którzy wystawiali na wystawach zdjęcia wroga, że ich zachowanie niegodne jest Polaka i patrioty. Celem Małego Sabotażu stały się te zakłady, które przywołane listownie do usunięcia zdjęć, nie zrobiły tego. Akcja była niebezpieczna, ponieważ zakłady fotograficzne mieściły przy głównych ulicach, wymagała więc dużych zdolności logistycznych. Chłopcy konformistycznym właścicielom zakładów tłukli szyby wystawowe, a trwało to około miesiąca i przyniosło oczekiwany skutek – zdjęcia zniknęły.

Akcja zniechęcająca Polaków do chodzenia do kin to kolejne działania antyniemieckie. Chciano w ten sposób zniechęcić ludzi do kina, ponieważ pieniądze z kupionych biletów trafiały na cel propagandy niemieckiej, a dodatkowo filmy wyświetlane przed seansami tchnęły propagandą okupanta. Pierwszym krokiem było wypisywanie na murach hasła „Tylko świnie siedzą w kinie”, w odpowiedzi na co Niemcy wzywali za pomocą plakatów do chodzenia do kin. Kolejnym etapem było więc gazownie publiczności. Akcja nie odniosła sukcesu, bo gazowanie zamiast zniechęcić –...

Podobne wypracowania