Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sprawozdanie z lektury „Kamienie na szaniec” - Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Książkę „Kamienie na szaniec” napisał w roku 1943 Aleksander Kamiński.

Jest to fabularyzowana literatura faktu ukazująca bohaterstwo i poświęcenie harcerzy, którzy nie wahali się oddać swojego życia dla ojczyzny, której bronili do końca.

Akcja powieści obejmuje trzy lata – od czerwca 1939 roku do sierpnia 1943 roku. Jej miejscem jest głównie okupowana Warszawa, ale i miejscowości Celestynów, Sieczychy, Czarnocin, Kraśnik.

Głównymi bohaterami „Kamieni na szaniec” są 18-19-letni chłopcy: Alek Dawidowski („Alek”), Jan Bytnar („Rudy”) oraz Tadeusz Zawadzki („Zośka). Alek był energiczny i bardzo uczuciowy, ale i niezwykle odważny, zginął raniony pociskami, torując drogę ucieczki kolegom. Rudy to chłopiec bardzo inteligentny i uzdolniony, wykazał się niezwykłym hartem ducha i wytrzymałością podczas tortur na Pawiaku – umarł od obrażeń po katowaniu, ale nie wyjawił okupantom żadnej informacji. Zośka swój pseudonim otrzymał, ponieważ jego uroda była delikatna i dziewczęca. Był łagodny i preferował życie na uboczu, ale cechowały go również lojalność i upór. Zginął podczas akcji, którą dowodził. Pozostali bohaterowie to m.in. Leszek Domański („Zeus”)...

Podobne wypracowania