Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - dzieje Juranda ze Spychowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jurand ze Spychowa miał córkę Danusię, która była dwórka księżnej Anny Danuty. Sam ją wychowywał, ponieważ jego żona umarła podczas najazdu rycerzy krzyżackich. Ta wielka strata spowodowała, że bohater poprzysiągł zemstę na tych, którzy byli przyczyną śmierci jego najdroższej. Przed tymi tragicznymi wydarzeniami Jurand żył szczęśliwie i w dostatku, znany był z pogody ducha, a Niemców chętnie przyjmował w swoim domu. 

Gdy Zbyszko został ułaskawiony i uratowany przez Danusię od egzekucji, wiadomym się stało, że młodzi mają się ku sobie. Jurand nie był zachwycony kandydatem na męża dla jedynaczki i nie chciał zgodzić się na ich ślub. Kiedy grupa rycerzy zakonnych chciała najechać mężczyznę, ten zgodził się z nimi walczyć, za warunek stawiając odprawienie pieszych wojów. Ponieważ rycerze nie spełnili żądania, Jurand ze Spychowa zaatakował ich, gdy się tego nie spodziewali. Krzyżacy w zemście postanowili zadać bohaterowi ostateczny cios. Napisali do Danusi list, podpisując się jako Jurand, z informacją, że w pożarze ucierpiało zdrowie jej ojca i nim całkowicie oślepnie, pragnie zobaczyć się z dziewczyną. Nie wzbudzając niczyich podejrzeń, Krzyżacy bez trudu uprowadzili jedyną pociechę woja ze Spychowa.

Jadąc do Ciechanowa...

Podobne wypracowania