Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja - przedstaw na wybranych przykładach
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Adaptacja filmowa jest to najczęściej przystosowanie tekstu literackiego do wymogów filmu, Scenariusz adaptacji jest zwykle swobodny w przeciwieństwie do ekranizacji, która powinna być stosunkowo wiernym oddaniem pierwowzoru. Adaptacja dopuszcza dodawanie i odejmowanie oraz modyfikację wątków. Jest wiele filmów, będących adaptacjami, które swym kunsztem dorównały książkowemu wzorcowi, ale jest również wiele produkcji, które zupełnie nie przystają do wersji autorskiej.
Do pierwszej grupy zdecydowanie można włączyć „Anię z Zielonego Wzgórza”, na podstawie tekstu Lucy Maud Montgomery, z 1985 roku w reżyserii Kevina Sullivana z Megan Follows w roli głównej. Doskonały dobór aktorów i wyreżyserowany z wielkim smakiem film, nie tylko doskonale oddaje niezwykły charakter książki, ale i stał się równie popularny i uwielbiany jak ona. Wielu ludzi znając film, czyta książkę, wyobrażając sobie Anię właśnie taką, jak wykreowali ją twórcy filmu.
Kolejnymi doskonałymi adaptacjami są wszystkie części utworu J. K. Rowling o Harrym Potterze oraz trzy części dzieła J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Są to filmy najnowsze i dzięki możliwościom, jakie daje połączenie standardowych metod i nowinek komputerowych, mogły w pełni oddać niezwykłość i magię światów, w których osadzona jest akcja.
Kultowymi adaptacjami są również nakręcone w najlepszym dla takich przedsięwzięć okresie polskiego kina (lata 70.) serial „Lalka” w reżyserii Jerzego Hoffmana z niezapomnianymi rolami Małgorzaty Braunek i Jerzego Kamasa, „Potop” również w reżyserii Hoffmana z Braunek i Danielem Olbrychskim oraz „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy z Olbrychskim, Wojciechem Pszoniakiem i Andrzejem Sewerynem. Wszystkie trzy charakteryzują się świetną obsadą i niezłym scenariuszem, dzięki czemu są godnymi przekładami fabuł jednych z największych dzieł literackich na język filmu.
Do mniej udanych adaptacji zaliczyć można „Wiedźmina” w reżyserii Marka Brodzkiego z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej. Film ten nie oddaje plastycznego i prawdziwie magicznego świata fantasy nakreślonego przez Sapkowskiego, a wręcz razi topornymi efektami i sztucznością ukazanego tam świata. Film ten wydaje się być produkcją niskonakładową, choć w rzeczywistości było zupełnie na odwrót. Ta produkcja może skutecznie zniechęcić potencjalnych czytelników Sapkowskiego do sięgnięcia po jego literaturę.
Podobne wypracowania do Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja - przedstaw na wybranych przykładach
- Dzieje Edypa - opisz losy Edypa
- George Byron „Giaur” - opracowanie i interpretacja utworu
- Fiodor Dostojewski - „Zbrodnia i kara” - Dzieje Raskolnikowa. Opis
- „Biblia” - „Księga Hioba” - dzieje Hioba. Opis
- Bolesław Prus „Lalka” - dzieje Ignacego Rzeckiego. Opis
- Jan Kochanowski „Treny” - opracowanie i interpretacja cyklu
- Powieść - powieść jako gatunek literacki. Rodzaje powieści
- Bolesław Prus „Lalka” - Ignacy Rzecki jako romantyk
- Goethe „Cierpienia młodego Wertera” - dzieje Wertera. Opis
- Albert Camus „Dżuma” - problematyka powieści
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - problematyka dramatu
- Powieść epistolarna - cechy, przykłady, definicja
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - problematyka utworu
- Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - „Quo vadis” jako powieść historyczna
- Adam Mickiewicz „Konrad Wallenrod” - charakterystyka postaci
- Dramat, liryka, epika - rodzaje literackie. Cechy i ogólna charakterystyka
- Adam Mickiewicz „Sonety krymskie” - opracowanie cyklu
- Adam Bahdaj - biografia, życiorys
- Kazimierz Moczarski „Rozmowy z katem” - problematyka utworu
- Aldous Huxley - biografia, życiorys