Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzieło literackie a jego filmowa adaptacja - przedstaw na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adaptacja filmowa jest to najczęściej przystosowanie tekstu literackiego do wymogów filmu, Scenariusz adaptacji jest zwykle swobodny w przeciwieństwie do ekranizacji, która powinna być stosunkowo wiernym oddaniem pierwowzoru. Adaptacja dopuszcza dodawanie i odejmowanie oraz modyfikację wątków. Jest wiele filmów, będących adaptacjami, które swym kunsztem dorównały książkowemu wzorcowi, ale jest również wiele produkcji, które zupełnie nie przystają do wersji autorskiej.

Do pierwszej grupy zdecydowanie można włączyć „Anię z Zielonego Wzgórza”, na podstawie tekstu Lucy Maud Montgomery, z 1985 roku w reżyserii Kevina Sullivana z Megan Follows w roli głównej. Doskonały dobór aktorów i wyreżyserowany z wielkim smakiem film, nie tylko doskonale oddaje niezwykły charakter książki, ale i stał się równie popularny i uwielbiany jak ona. Wielu ludzi znając film, czyta książkę, wyobrażając sobie Anię właśnie taką, jak wykreowali ją twórcy filmu.

Kolejnymi doskonałymi adaptacjami są wszystkie części utworu J. K. Rowling o Harrym Potterze oraz trzy części dzieła J.R.R. Tolkiena „Władca Pierścieni”. Są to filmy najnowsze i dzięki możliwościom, jakie...

Podobne wypracowania