Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia, mity – Mój ulubiony mit. Opis i uzasadnienie

Mitem, który uważam za bardzo interesujący, jest grecka opowieść o powstaniu świata. Według niej na początku wszędzie panował Chaos, który nie poddaje się żadnym definicjom. Z niego wyłonili się pierwsi bogowie – Gaja (Ziemia) oraz jej małżonek Uranos (Niebo). To oni dali początek dynastii olimpijskich bogów. Uranos i Gaja mieli dzieci – byli to tytani, cyklopi oraz sturęcy. Potwory budziły grozę Uranosa, który w końcu strącił je w czeluście Tartaru.

Gai żal było swoich dzieci, namówiła więc jednego ze swych synów – tytana Kronosa – aby strącił ojca z tronu. Kronos brutalnie pokonał swego ojca, a z krwi Uranosa narodziły się Erynie, boginie zemsty. Kronos pojął za żonę Reję. Spokoju nie dawała mu jednak przepowiednia wyroczni, która głosiła, że z tronu strąci go jego potomek. Kronos pożerał więc wszystkie swoje dzieci. Zrozpaczona Reja, gdy urodziła kolejnego syna, zapragnęła go ocalić. Zawinęła więc w pieluszkę kamień i podała Kronosowi do połknięcia, a dziecko oddała w opiekę nimf górskich. Zeusa wykarmiła własnym mlekiem koza Amalteia. Gdy Zeus dorósł, postanowił zemścić się na okrutnym ojcu. Polecił swej matce, by podała Kronosowi środek wymiotny, wtedy Kronos wypluł pozostałych braci i siostry Zeusa: Hadesa. Posejdona, Herę, Demeter i Hestię. Zeus rozpoczął walkę przeciwko Kronosowi, w której pomogli mu także tytani i cyklopi. Wygrał walkę o tron i od tamtej pory niepodzielnie rządził na Olimpie.

Mit o powstaniu świata  jest bardzo dynamiczny i dużo się w nim dzieje. Ponadto przedstawia mechanizmy bezwzględnej walki o władzę, przez co jest wciąż aktualny. Mit ten opowiada o początkach dynastii olimpijskich bogów, o których czytamy we wszystkich pozostałych greckich mitach.

Podobne wypracowania do Mitologia, mity – Mój ulubiony mit. Opis i uzasadnienie