Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Marcina Borowicza i Andrzeja Radka - Stefan Żeromski „Syzyfowe prace”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marcin Borowicz oraz Andrzej Radek są bohaterami „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Czytając powieść jesteśmy świadkami dojrzewania chłopców, którzy z kilkuletnich malców stają się dojrzałymi, świadomymi swych błędów oraz obowiązków młodzieńcami zaangażowanymi w sprawy niepodległościowe kraju.

Marcinek jako chłopiec był bardzo przywiązany do matki, która stanowi dla niego ostoję i daje poczucie bezpieczeństwa. Mieszka w Gawronkach, jednak musi przenieść się do Owczar, gdzie ma uczęszczać do szkoły podstawowej. Przerażony rozłąką z rodzicami, znajdując się w całkiem nowym środowisku, chłopiec często płacze i wspomina dom rodzinny. Stara się być jednak dzielny i dobrze się uczyć, nie chce bowiem zawieść rodziców.

Po latach wstępnej nauki Marcin przenosi się do gimnazjum i jest zmuszony zamieszkać na stancji. Nadal jednak nie potrafi odnaleźć się w środowisku rówieśników, którzy wyzywają go, a nawet biją. Chłopiec stara się uczyć tak samo dobrze, jak wcześniej, jednak metody nauczania w gimnazjum pozostawiają wiele do życzenia i Borowicz dostaje coraz słabsze oceny.

W tym czasie umiera także matka bohatera, co okazuje się dla niego ogromnym ciosem. Marcin opuszcza się w nauce,...

Podobne wypracowania