Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Klary i Podstoliny - Aleksander Fredro „Zemsta”

Klarę poznajemy jako nad wiek dojrzałą i rozsądną osobę. Mimo gorącego uczucia do Wacława, nie pozwala, by miłość przesłoniła jej zasady moralne. Ma klarownie ułożoną hierarchię wartości i uważa, by nikt tego porządku nie naruszył. Na przykład w scenie, w której Wacław chce porwać bohaterkę, ta odmawia adoratorowi, gdyż jest to sprzeczne z jej poczuciem przyzwoitości. Poza tym wykazuje się sporą dozą inteligencji, humoru oraz sprytu. Na zaloty Papkina odpowiada w sposób dosadny, jednak nie niegrzeczny, gdyż dla każdego człowieka stara się być miła i uprzejma.

Kultura stanowi bardzo ważną wartość w jej życiu, dlatego Klara dba o własną reputację, liczy się także ze zdaniem innych. Jest świadoma własnej wartości i chce dokładnie zbadać, czy osoby, na których jej zależy doceniają jej zasady. Z tego powodu wdaje się z Wacławem w długie dyskusje analizując, czy młodzieniec chce ją omamić komplementami, by zyskać posiadany przez nią majątek, czy jest gotowy czynami potwierdzić swoją miłość.

Jest jednak w Klarze coś z romantyczki, gdyż bez wahania deklaruje gotowość samobójstwa z miłości, jeśli zaszłaby taka konieczność. Jest zakochana w wybranku gorącą, młodzieńczą miłością co sprawia, że poznajemy jej wielkie serce i wrażliwość. Klara z pewnością jest postacią pozytywną.

Podstolina zaś jest całkowitym przeciwieństwem Klary. Mimo zaawansowanego wieku, zachowuje się jak nastolatka: kokietuje i uwodzi mężczyzn myśląc, że jest na tyle atrakcyjna, by spodobać się każdemu. Jest typową „kobietą po przejściach”, ma za sobą trzy małżeństwa, jednak jako osoba nieznosząca samotności, poszukuje kolejnego adoratora i naiwnie wierzy, że Wacław jest w niej śmiertelnie zakochany. Jej wypowiedzi są pozbawione logiki i sensu, a sposób zachowania jest żenujący.

Bohaterka ta jest rozwiązłą, powierzchowną i skupioną na sprawach materialnych kobietą. Poddaje się zmiennym emocjom i fantazjuje o rzeczach, które nie mają racji bytu. Zachowaniem przypomina młodą dziewczynę, która nie posiada jeszcze obycia w świecie. Na jej tle Klara prezentuje się więc jeszcze bardziej dojrzale i odpowiedzialnie. Jednak nie traktujemy tej postaci jako skrajnie negatywnej, lecz spoglądamy nań z pobłażliwością, jak na osóbkę budzącą nasz śmiech bądź politowanie.

Podobne wypracowania do Charakterystyka porównawcza Klary i Podstoliny - Aleksander Fredro „Zemsta”