Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Tybalta i Merkucja - William Szekspir „Romeo i Julia”

Dwaj mężczyźni związani ze zwaśnionymi rodami Montecchich i Capuletich stanowią parę drugoplanowych bohaterów dramatu Szekspira pt.: „Romeo i Julia”. Są oni wykreowani na zasadzie przeciwieństw, różnią się zarówno charakterem, jak i umiejętnościami.

Merkucjo pochodzi z rodziny królewskiej i jest przyjacielem Romea. Zapewne każdy chciałby mieć takiego druha, gdyż Merkucjo jest żywy, pogodny i optymistyczny. Nie ma dla niego problemów nie do rozwiązania, we wszystkim dostrzega jakieś pozytywy. Ma ogromne poczucie humoru, które uwidacznia się w dialogach oraz dowcipnych odpowiedziach, które odresowane są zarówno do przyjaciół, jak i wrogów. Merkucjo nie waha się żartować z wad najbliższych, np. z kochliwości Romea, jednak robi to z właściwą sobie dobrodusznością i przyjaźnią. Jego żart nabiera jednak dosadności, a język ostrości, kiedy przychodzi mu rozmawiać z wrogiem.

Widoczne jest to np. podczas walki z Tybaltem, kiedy to Montecchi góruje nad przeciwnikiem inteligencją oraz dowcipem. Potrafi przypiąć łatkę wrogowi a wszystko to podać w formie żartu. Jest także oddanym przyjacielem, gdyż nie chce pozwolić, aby Romeo zginał w walce z Tybaltem. Mimo iż wie, że nie dysponuje takimi umiejętnościami szermierczymi, jak przeciwnik, nie tchórzy i odważnie staje do walki, w której jednak ponosi śmierć.

Negatywnym bohaterem jest natomiast Tybalt, kuzyn Julii Capuleti. Nie ma on poczucia humoru ani dystansu do siebie, a wszelkie dowcipy i zaczepki traktuje jako atak na własną osobę. Powoduje to u niego agresję oraz chęć wyzywania wszystkich na pojedynki. Jest mężczyzną impulsywnym i mściwym, myślącym tylko o bijatyce i powiększeniu grona śmiałków, których pokonał w walce.

Nie dorównuje także Merkucjowi inteligencją, często nie wie, jak odpowiedzieć na jego humorystyczne uszczypliwości, dlatego od razu przechodzi do przemocy fizycznej. Trzeba jednak przyznać, iż Tybalt jest jednym z najlepszych szermierzy w Weronie i mało który młodzieniec może dorównać mu w tej sztuce. Szkoda tylko, że swój talent wykorzystuje w tak niecnych celach.

Porównując obie postaci, jasno stwierdzamy, że dzięki swemu optymizmowi, dowcipowi, poświęceniu oraz bezinteresowności, Merkucjo jest postacią pozytywną, natomiast Tybalt stoi na przeciwnym biegunie przez swoją mściwość, bezwzględność i arogancję.

Podobne wypracowania do Charakterystyka porównawcza Tybalta i Merkucja - William Szekspir „Romeo i Julia”