Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka porównawcza Kreski i Matyldy - Małgorzata Musierowicz „Opium w rosole”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bohaterkami powieści Małgorzaty Musierowicz pt.: „Opium w rosole” są dwie nastolatki. Różnią się one zarówno wyglądem, jak i cechami charakteru i łatwo możemy zauważyć, że autorka kieruje sympatię czytelnika w stronę Kreski, a mniej w stronę Matyldy.

Kreska to pseudonim Janiny Krechowicz, która jest wnuczką profesora Dmuchawca uczącego w jej szkole. Dziewczyna ma szesnaście lat i nie wyróżnia się urodą. Ma krótkie, ciemne włosy oraz oczy podobnej barwy. Nie posiada bogatej rodziny, dlatego nie może pozwolić sobie na zakup modnych ubrań. Wykazuje się więc pomysłowością i sama tworzy dla siebie kreacje. Najczęściej są to wielokrotnie przerabiane swetry, szaliki i chustki. Aby zarobić parę groszy, ta samodzielna panna oferuje usługi krawieckie.

Bohaterka ta jest pogodną, życzliwą dla kolegów i troskliwą dla dziadka dziewczyną. Ma jednak swoje zdanie, a z powodu swojej niezależności przez znajomych określana jest jako rzeczowa i twardo stąpająca po ziemi. Nastolatka posiada jednak i cechy romantyczki. Często podczas lekcji matematyki patrzy z rozmarzeniem w okno lub rozmyśla o Maćku Ogorzałce, w którym skrycie się podkochuje. Jest inteligentna i bystra, nauka nie sprawia jej problemów, może poza matematyką,...

Podobne wypracowania